Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Teresą Kucharską , wiceprezesem Stowarzyszenia ,,Polski Klub Rolnik - Farmer Roku’’

3 grudnia 2015

Stowarzyszenie ,,Polski Klub Rolnik Farmer Roku’’ organizuje w tym roku XX już edycje konkursu ,,Rolnik Farmer Roku’’. Na jaki etapie organizacyjnym się obecnie on znajduje ?

Teresa Kucharska: - W tej chwili instytucje zgłaszające kandydatów do konkursu przysyłają ankiety zgłoszeniowe. Zwykle termin przyjmowania zgłoszeń zakończyliśmy 15 czerwca , ale tym roku ze względu na liczne prośby rolników wydłużyliśmy go do 20 czerwca. Kandydatów do tytułu ,,rolnik – Farmer roku’’ zgłaszają Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa , Agencja Nieruchomości Rolnych, Izby Rolnicze oraz członkowie Stowarzyszenia ,,Polski Klub Rolnik – Farmer Roku’’



Jaki jest cel konkursu ?

Teresa Kucharska: - Celem konkursu jest przede wszystkim promowanie nowoczesnego rolnictwa i tych producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości i inicjatywie i rozumnemu działaniu potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Podstawowym kryterium oceny kandydatów w poszczególnych kategoriach jest efektywność gospodarowania mierzona wydajnością i uzyskiwanymi dochodami. Zdecydowanie premiowane są osiągnięcia wynikające z nowoczesnego gospodarowania, nawet w niesprzyjających warunkach przyrodniczych i rynkowych oraz poszanowanie dla środowiska.



Przypomnę , że w tym roku mija już 20 rocznica powstania zarówno stowarzyszenia jak i konkursu. Ilu w tym nagrodziliście ludzi sukcesu na wsi ?

Teresa Kucharska: - Pierwsza edycja konkursu organizowana była tylko w dwóch kategoriach: gospodarstwo rodzinne i gospodarstwo wielkoobszarowe. Szybko jednaj zorientowaliśmy się , że polskie rolnictwo jest bardzo zróżnicowane , a o jego różnorodności świadczy chociażby podstawa ekonomiczna, warunki gospodarowania , wielkość czy warunki przyrodnicze. Dlatego zwiększyliśmy ilość kategorii do 6 (1. gospodarstwo rodzinne do 50 ha,2. gospodarstwo rodzinne powyżej 50 ha, 3.gospodarstwo o alternatywnych źródłach dochodu, 4.ogrodnictwo, sadownictwo, szkółkarstwo, 5. Hodowlane przedsiębiorstwo rolnicze, 6. produkcyjne przedsiębiorstwo rolnicze). Łatwo można sobie policzyć ilu rolników otrzymało od nas statuetkę ,,Złote Jabłko’’ i tytuł Rolnik – Farmer Roku.



Stowarzyszenie co roku oprócz konkursu organizuje również konferencje. W tym roku odbyła się ona 7 czerwca w Ciechocinku. Co było jej tematem ?

Teresa Kucharska: - Akurat w tym roku seminarium to zbiegło się ze zebraniem sprawozdawczo – wyborczym naszego stowarzyszenia. W trakcie przedpołudniowej sesji podsumowaliśmy upływającą właśnie czteroletnią kadencje zarządu , omówiliśmy plan działań na najbliższe lata i wybraliśmy nowe władze stowarzyszenia. Natomiast podczas sesji popołudniowej dyskutowaliśmy na temat aktualnych działań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 – 20120. Podczas spotkania prezentowane były również instytucje i firmy współpracujące ze stowarzyszeniem.



Czy zatem mogłaby nam Pani przedstawić nowe władze stowarzyszenia ?

Teresa Kucharska: - Wszystko zostało po staremu co oznacza, że poprzednie władze się sprawdziły co widać po działaniach stowarzyszenia. Od początku istnienia Stowarzyszenia ,,Polski Klub Rolnik – Farmer Roku’’ prezesem jest Maciej Mularski, który jednogłośnie został ponownie wybrany na kolejna czteroletnią kadencje . Wiceprezesi to Ryszard Haberski i Teresa Kucharska.



Kto może zostać członkiem waszego stowarzyszenia ?

Teresa Kucharska: - Członkami zwyczajnymi stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawione praw publicznych, bez względu na miejsce stałego zamieszkania , pod warunkiem , że reprezentują bezpośrednio podmioty związane z produkcją , dystrybucją i usługami z branży rolniczej, a także są finalistami ogólnopolskiego konkursu Rolnik – Farmer Roku. Natomiast członkiem honorowymi stowarzyszenia może być osoba fizyczna , która wniosła wybitny wkład w rozwój idei stowarzyszenia lub w innych sposób wniosła zasługi dla stowarzyszenia.



Jakie są plany stowarzyszenia na najbliższe lata ?

Teresa Kucharska: - Kolejne lata to dalsze promowanie polskich rolników i polskich produktów żywnościowych nie tylko w kraju , ale również zagranicą bo wydajemy czasopismo okolicznościowe(również w języku angielskim), w którym opisujemy nagrodzone gospodarstwa. Staramy się nasz periodyk zabierać na wszystkie ważne wydarzenia rolnicze w całej Unii Europejskiej i w ten sposób promować tychże rolników. Organizujemy również różnego rodzaju spotkania z rolnikami z innych krajów oraz liczne wyjazdy studyjne do ich gospodarstw.



Co na podstawie 20 letniej już historii konkursu i prezentowanych w nim gospodarstw można powiedzieć o polskim rolnictwie ?

Teresa Kucharska: - Przede wszystkim to , że polska wieś nie ma się czego wstydzić Polskie rolnictwo się rozwija i nasz rolnik nie powinien mieć żadnych kompleksów wobec farmerów z innych krajów unijnych. Efektywne i rozwijające się gospodarstwa są najlepsza odpowiedzią na liczne wyzwania obszarów wiejskich przed jakimi staje dziś Polska i cała Unii Europejska. W naszym rolnictwie nie brakuje ludzi przedsiębiorczych, aktywnych i otwartych na zmiany. Umiejętnie korzystając z instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej odnosimy sukcesy nie tylko w produkcji i modernizacji gospodarstw , ale także w handlu na rynkach światowych. Pomaga w tym ludowa mądrość , upór i zapobiegliwość.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę