MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Panią Teresą Kucharską , przewodniczącą kapituły Konkursu Rolnik Farmer Roku

31 marca 2008


Dlaczego finał XIV edycji Konkursu Rolnik Farmer Roku, odbył się w hotelu Sheraton w Warszawie?

Teresa Kucharska: - Konkurs Rolnik Farmer Roku zrodził się w Bydgoszczy i w Bydgoszczy odbywały się wszystkie poprzednie Finały. Przez 14 lat Konkurs bardzo się rozwinął a także mocno zakorzenił w świadomości polskich rolników i instytucji typujących. Rozwinęło się także stowarzyszenie Polski Klub Rolnik Farmer Roku zrzeszający finalistów konkursu z całego kraju. Na tym etapie pojawił się pomysł odświeżenia formuły. Padały różne propozycje np. taka, aby Finał konkursu miał charakter przechodni i odbywał się, co roku w innym regionie Polski. Jesteśmy otwarci na zmiany i zaczęliśmy od Warszawy.
Należałoby podkreślić, że to, co najważniejsze w Konkursie tj. idea, cel, zasady, charakter pozostają bez zmian a mając na uwadze ogólnopolski zasięg miejsce gali finałowej może być różne.



  Ile gospodarstw rolnych wzięło udział w obecnej edycji konkursu i jak przebiegały eliminacje?

Teresa Kucharska: - Łącznie zgłoszono 320 rolników. Kapituła Konkursu na podstawie nadesłanego materiału tj specjalnie do tego celu opracowanych ankiet wyłoniła w pierwszej kolejności 101 półfinalistów, po uzupełnieniu informacji o tych gospodarstwach kapituła na kolejnym posiedzeniu zakwalifikowała 34 rolników do Finału. Gospodarstwa finalistów były wizytowane przez członków kapituły głównie po to, aby na własne oczy zobaczyć to, co najbardziej wyróżnia te gospodarstwa spośród innych. Po wizytacji gospodarstw i zweryfikowaniu wszystkich informacji i opinii o gospodarstwie wyłoniono 6 laureatów, którym nadano tytuły Rolnik Farmer Roku 2007 i tym samym przyznano pierwsze miejsca w różnych kategoriach.



W ilu kategoriach przyznano nagrody, a która z nagród jest nagrodą główną?

Teresa Kucharska: - Konkurs Rolnik Farmer Roku rozstrzygany jest w 6 różnych kategoriach.
- gospodarstwa rodzinne do 50 ha
- gospodarstwa rodzinne od 50 do 100 ha
- gospodarstwa rodzinne powyżej 100 ha
- przedsiębiorstwa rolnicze
- ogrodnictwo i szkółkarstwo
- gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu
w każdej z tych kategorii wyłoniono laureatów i przyznano pierwszych 6 nagród i nadano im tytuły Rolnik Farmer Roku 2007 wręczając główne nagrody statuetki dużego złotego jabłka.
Przyznano również 7 statuetek małego złotego jabłka dla wyróżnionych finalistów konkursu.



Podobno XV edycja Konkursu Rolnik Farmer Roku zostanie rozszerzona o gospodarstwa z krajów UE?

Teresa Kucharska: - Konkurs z roku na rok coraz bardziej się rozwija, powstają coraz to nowe kategorie a także rośnie zainteresowanie tym konkursem różnych europejskich organizacji rolniczych, niektóre z nich podpowiadają nam, że warto rozszerzyć ten konkurs o gospodarstwa z krajów UE. Chcielibyśmy, aby nam się to udało niekoniecznie już za rok, ale być może w kolejnych latach Należałoby podkreślić, że informacje o konkursie dzięki wydawnictwu okolicznościowym wydawanym także w języku angielskim rozchodzą się po wielu krajach Europy.



A gdzie zatem będzie finał XV edycji konkursu?

Teresa Kucharska: - Ostateczna decyzja co do Finału XV edycji konkursu jeszcze nie zapadła, rozważane są różne propozycje np. takie aby gala finałowa miała charakter przechodni i każdy kolejny finał odbywał się w różnych regionach Polski .W najbliższych dniach zdecydujemy gdzie odbędzie się XV jubileuszowy finał.



Jak gospodarstwa rolne mogą się zgłaszać do konkursu i jakie korzyści mogą wynieść z uczestnictwa? Czy udział w tym prestiżowym plebiscycie coś kosztuje?

Teresa Kucharska: - Gospodarstwa do Konkursu zgłaszane są przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Izby Rolnicze, Agencje Nieruchomości Rolnych wypełniając specjalnie do tego celu przygotowane ankiety. Jest to faktycznie Konkurs prestiżowy, bo być najlepszym z najlepszych to niemały wyczyn. Organizatorzy promują tych rolników nie tylko w Polsce, ale także w różnych krajach UE .Ponadto finaliści konkursu mają możliwość być członkami elitarnego Stowarzyszenia skupiającego najlepszych rolników finalistów konkursu, a sam konkurs organizowany jest przez to stowarzyszenie. Robią to rolnicy dla rolników.Sam udział w Konkursie nic nie kosztuje ani rolników ani instytucji typujących tych rolników do rywalizacji o tytuł najlepszego. Konkurs funkcjonuje i rozwija się dzięki zaangażowaniu i wsparciu instytucji i firm wspierających rolnictwo.



Czego Pani by zechciała życzyć polskim "Rolnikom - Farmerom" w najbliższej perspektywie?

Teresa Kucharska: - Oczywiście dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich gospodarstw, odwagi w podejmowaniu trudnych wyzwań, jakie stawia bardzo wymagający rynek krajowy a także coraz częściej rynek unijny. Wszystkim polskim rolnikom wyrównania szans ekonomicznych z rolnikami UE, a nade wszystko wytrwałości i dużo zdrowia


POWIĄZANE

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Oranżada Hellena Party zachęca do wspólnego celebrowania magicznych chwil i zapr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę