Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Panią Marią Fudałą, wójtem gminy Sanniki

7 października 2004

Sanniki zdobyły pierwsze miejsce w konkursie „Turniej Gmin 2004” zorganizowanym przez Radio dla Ciebie. Jak osiąga się taki sukces?

Maria Fudała: Prezentowaliśmy w tym konkursie osiągnięcia naszej gminy i jej wszelkie walory na antenie Radia dla Ciebie. Informacje moje i współpracowników, które za pośrednictwem RDC docierały do radiosłuchaczy, były autentyczne i nasycone ogromnym przywiązaniem do sannickiej ziemi. Ale przede wszystkim zawdzięczamy naszą wygraną tym, którzy na naszą gminę oddali swoje głosy. Jest to również efekt naszych licznych kontaktów na spotkaniach samorządowych dotyczących działalności społeczno-kulturalnej. Gmina Sanniki jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego, Związku Gmin Wiejskich RP. W Sannikach znajduje się pałac, w którym na zaproszenie Konstantego Pruszaka w 1828 r. wakacje spędzał Fryderyk Chopin. Od 1981 r. działa w Sannikach Ośrodek Chopinowski oraz Koło Towarzystwa im. Fr. Chopina. Jest to jedyne w Polsce wiejskie Koło Chopinowskie. W lutym br. odbył się zjazd wszystkich Kół Chopinowskich z kraju podczas inauguracji 24. sezonu koncertowego. Od lutego do października w Ośrodku Chopinowskim odbywają się koncerty muzyczno-poetyckie z udziałem najwybitniejszych muzyków i aktorów. Przyciągają wielu gości, wielbicieli muzyki Chopina i poezji. Współpracujemy też z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Mazowieckim Towarzystwem Kultury, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie i in. To, że Sanniki są znane i lubiane, zawdzięczamy pracy, ponoszonym nakładom finansowym, ale i zaangażowaniu. Po prostu do tej pracy trzeba trochę serca. Wtedy można uzyskać dobre rezultaty.

Od 1953 r. działa też u nas „Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Sanniki” oraz kapela ludowa. Z ogromnym powodzeniem występowali w kraju i za granicą. W 2003 r. obchodziliśmy uroczyście 35-lecie „Niedzieli Sannickiej”. Jest to w regionie najstarsza impreza środowiskowa, pielęgnująca i upowszechniająca tradycje, folklor i sztukę ludową. Przepis na sukces? Jesteśmy aktywni i promujemy naszą gminę na wszystkich spotkaniach i przy każdej okazji. Dodam, że w konkursie startowało 37 gmin województwa mazowieckiego. Trzeba zatem znaleźć mocny punkt gminy i rozwijać wokół niego działalność i promocję. W naszym przypadku jest to Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fr. Chopina i związane z nim dziedzictwo chopinowskie.

Zatem Sanniki to gmina bardzo kulturalna?

Maria Fudała: Z pewnością tak, jest to jednak przede wszystkim gmina rolnicza. Nie ma tu wielkiego przemysłu. Zarejestrowanych jest ok. 250 podmiotów gospodarczych, ale nie wszystkie są czynne. W gminie mieszka niespełna 7 tys. osób, w samych Sannikach – ponad 2 tys. Ciekawostką jest to, ze choć Sanniki to wieś, zawsze nią były, to sprawiają wrażenie miasteczka. W działalności rolniczej dominuje uprawa zbóż. Działają tu gospodarstwa ekologiczne i agroturystyczne. Sadów jest niewiele, ale za to dużo truskawek. Słynna jest sannicka giełda truskawkowa, organizowana w czerwcu.

Gmina Sanniki jest gminą przede wszystkim rolniczą, jak się więc przedstawiają finansowe możliwości inwestowania?

Maria Fudała: Budżet gminy przekracza 8 mln zł, z czego dochody własne stanowią tylko ok. 30 %. Oczywiście by realizować potrzeby społeczeństwa, musimy korzystać z pożyczek i kredytów. Obsługę bankowa powierzyliśmy Bankowi Spółdzielczemu w Sannikach. Gmina korzystała również z kredytów w Banku Spółdzielczym między innymi na budowę komisariatu Policji i remont szkoły. Aktualnie zainteresowała mnie oferta BS dotycząca nowych linii kredytowych na infrastrukturę drogową i remonty obiektów dziedzictwa kulturowego. Myślę, że są to oferty bardzo interesujące, aczkolwiek są jeszcze w fazie projektowej. Jeśli faktycznie zostaną uruchomione te linie kredytowe w zapowiedzianej formule, będą z pewnością atrakcyjne dla gmin i konkurencyjne w odniesieniu do innych kredytujących podmiotów. W naszej gminie utrzymujemy dość niskie podatki od nieruchomości i rolny, zatem musimy z różnych źródeł szukać środków na finansowanie inwestycji.

Jakie Sanniki mają plany na przyszłość?

Maria Fudała: Poprawa infrastruktury drogowej, dokończenie wodociągowania i poprawa jakości wody przez rozbudowę jednej stacji uzdatniania wody i jednej stacji wodociągowej. Przed nami także remont generalny pałacu. Oprócz Ośrodka Chopinowskiego działa w nim wiele placówek: przedszkole z oddziałem „0”, biblioteka chopinowska i biblioteka gminna, Sannickie Centrum Informacji, Biuro ODR oraz Ekolandu. To wielka inwestycja – będzie ona częścią dużego przedsięwzięcia Narodowego Instytutu Fr. Chopina. Realizacja remontu przez gminę jako właściciela pałacu odbywać się będzie z dofinansowaniem w 1 / 3 z Ministerstwa Kultury oraz ze środków pomocowych.

Do Sannik wkracza wielki świat?

Maria Fudała: Już wkroczył. Choćby koncerty chopinowskie to wielki świat i Kultura przez wielkie K. Ponadto gmina ma ożywione kontakty z kilkoma zaprzyjaźnionymi gminami zagranicznymi. Są to: Reimerswaal z Holandii, Horst w Niemczech oraz przede wszystkim Chalonnes nad Loarą we Francji. W sierpniu 2001r. uroczyście podpisałam z merem gminy Chalonnes umowę o współpracy. Kontakty z tą gminą trwają od połowy lat 90. Władze samorządowe i mieszkańcy odwiedzają się wzajemnie. Od czterech lat organizujemy naukę języka francuskiego w Sannikach i języka polskiego w Chalonnes. Od 1998 r. (od kiedy jestem wójtem gminy Sanniki) ponad 200 osób podczas wyjazdów poznało Francję, a około 100 osób z Francji gościło u nas. W 2001 r. dokonałam wraz z merem Chalonnes otwarcia tam ulicy „Sanniki”. W br. dwukrotnie już delegacje z Sannik z moim udziałem uczestniczyły w spotkaniach w Chalonnes. Również we wrześniu br. wyjedzie na organizowany tam „Dzień polski” delegacja oraz miejscowy zespół muzyki rozrywkowej „Keys”. W delegacji wezmą udział m.in. Pani Dyrektor GOK oraz Przewodniczący Towarzystwa Wspierania Rozwoju Ziemi Sannickiej. Kontakty nasze sprzyjają poznaniu kultur, języka i są okazją do zawierania przyjaźni. Mieszkańcy naszej gminy są bardzo zaangażowani w utrzymanie więzi, są niezwykle przyjaźni i serdecznie podejmują gości, co oczywiście sprzyja kontaktom. Jestem też głęboko przekonana, że również naszym ogromnym atutem będzie odrestaurowany pałac ze wszystkimi planowanymi jego funkcjami. Z pewnością te drzwi na wielki świat będą wówczas jeszcze większe.

Dziękuję za rozmowę


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę