Chciałabym się dowiedzieć, kto wspierał X Edycję konkursu "Rolnik Farmer Roku"?
X edycję objęli patronatem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Rektor ATR w Bydgoszczy. Ponadto zawsze możemy liczyć na życzliwość ANR, ARR i ARiMR oraz firm obsługujących rolnictwo.
Ideą konkursu jest promowanie najzaradniejszych rolników. Jak dużym zainteresowaniem cieszy się ten konkurs właśnie wśród rolników?
Bardzo dużym, a świadczy o tym fakt, że po wstępnej selekcji w regionach do oceny Ogólnopolskiej Kapituły trafiło 320 aplikacji.
Jakie warunki musi spełniac rolnik, by dostać się do tego konkursu? Jak surowe są kryteria oceny?
Komisja ocenia efektywność gospodarowania mierzoną wydajnością i uzyskiwanymi plonami. Oceniany jest sposób gospodarowania, technika i technologia produkcji. Nie bez znaczenia są działania na rzecz ochrony środowiska, a także zaangażowanie w życie społeczne wsi i regionu.
Za kilkanascie dni Europa otworzy przed nami swe drzwi. Jak Pani zdaniem nasi rolnicy sa do tego przygotowani?
Pytanie jest bardzo szerokie, ale ci rolnicy, którzy uczestniczą w Konkursie są bardzo dobrze przygotowani do konkurowania z rolnikami unijnymi.
Czy zwycięzcy konkursu "Rolnik Farmer Roku" mogą być przykładem dla swych kolegów z Unii?
Zdecydowanie tak, a niektórzy rolnicy z UE uczyć się od naszych rolników mogą jak sobie radzić w wszechstronnie niesprzyjających warunkach.
Czy może Pani Dyrektor opisać zmiany, jakie dokonywały się w konkursie przez ostatnie 10 lat? Jak konkurs ewaluował?
Dziesięć lat temu, w lutym 1995 roku, z inicjatywy Międzynarodowych Targów Pomorza i Kujaw oraz Ilustrowanego Kuriera Polskiego przy okazji targów rolniczych rozstrzygnięto regionalny konkurs na najlepszego rolnika nadając mu tytuł „Rolnika-Farmera Roku”. Został nim Pan Ignacy Januszewski z Gościeradza. Następna edycja objęła swoim zasięgiem cały kraj i została oparta o zgłaszanie rolników do Konkursu przez gminy i oddziały terenowe Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Z tego też powodu pojawiły się dwie kategorie konkursowe: rolnicy indywidualni (gospodarstwa rodzinne) oraz rolnicy dzierżawiący grunty od AWRSP. Ta edycja została objęta patronatem Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (teraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) oraz Prezesa AWRSP (teraz Agencja Nieruchomości Rolnych). Tymi Patronatami Konkurs szczyci się do dzisiaj. Pięć lat temu listę Patronów konkursu wzbogacił JM Rektor Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Zmiany na wsi postępowały szybko, działania AWRSP przynosiły coraz wyraźniejsze efekty, toteż trzy kolejne edycje rozstrzygano w kategoriach: gospodarstwa o powierzchni do 100 ha i te powyżej 100 ha.
Członkowie kapituły konkursu szybko dostrzegli, że z racji profilu produkcji oraz specyfiki gospodarstw zgłaszanych do konkursu niezbędne będzie kolejne dokładniejsze ustalenie kategorii konkursowych. W ten sposób doszliśmy do trzech kategorii w edycji piątej (została utworzona kategoria gospodarstw małych do 20 ha), czterech w edycji szóstej (dodano kategorię: ogrodnictwo i szkółkarstwo), by wreszcie w edycji szóstej dojść do pięciu kategorii (dodano kategorię: gospodarstwa i firmy). W tym ostatnim przypadku chcieliśmy pokazać udane przykłady połączenia działalności typowo rolniczej ze znaczącą działalnością pozarolniczą. Od kilku już lat Konkurs opiera się przede wszystkim o zgłoszenia rolników nadsyłane przez ośrodki doradztwa rolniczego i oddziały terenowe AWRSP/ANR, gdzie odbywa się wstępna selekcja kandydatur.
Listę szacownych Laureatów poszczególnych edycji Konkursu prezentujemy na sąsiedniej stronie tego wydawnictwa. W roku 2001 na corocznym spotkaniu finalistów edycji konkursu u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawiązano Stowarzyszenie „Polski Klub Rolnik Farmer Roku”. Stowarzyszenie przejęło w tej chwili wszelkie prawa do Konkursu i jest jego głównym organizatorem.
Konkurs trwa dzięki zaangażowaniu i życzliwości licznego już bardzo grona konkretnych ludzi, z których najważniejszych przy okazji jubileuszu trzeba wymienić:
Czy może Pani opowiedzieć nam o zwycięzcach poszczególnych edycji? Kto wiódł prym, w poszczególnych latach?
Są to laureaci IX edycji, a w piątek wieczorem ogłosimy nazwiska pięciu laureatów X jubileuszowej edycji.