Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Andrzejem Górczyńskim, prezesem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

28 stycznia 2007


Panie Prezesie, w dniu 4 lutego 2007 r. w godzinach od 800 do 1800 odbędą się wybory do Rad Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, kto jest uprawniony do głosowania?

Andrzej Górczyński: - Uprawnionymi do głosowania są wszyscy rolnicy opłacający podatek rolny.
Gmina, w której rolnik płaci podatek jest jednocześnie gminą , w której ma prawo głosować. W gminie, w której powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 4 tys. ha (okręg jednomandatowy) do Rady Powiatowej IRWŁ wybiera się jednego członka, a gdy przekracza 4 tys. ha (okręg dwumandatowy) wybiera się dwóch członków. W okręgu wyborczym stanowiącym obszar miasta na prawach powiatu, wybiera się tylko – jednego przedstawiciela. W każdym powiecie ziemskim zostanie wybrana Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. W jej skład wejdą rolnicy, którzy w wyborach do tego organu, otrzymają największą ilość ważnie oddanych głosów. Rada Powiatowa IRWŁ wybiera, ze swego składu Przewodniczącego Rady Powiatowej i delegata do Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.



Izba Rolnicza jest samorządem rolniczym reprezentującym interesy wszystkich rolników, jak Pan postrzega zainteresowanie rolników wyborami?

Andrzej Górczyński: - Zainteresowanie rolników jak i partii politycznych i organizacji społecznych wyborami jest bardzo duże. Do tej pory udało się utrzymać apolityczność izby i wyrazić mocne stanowisko głosem rolników. Dzięki podejmowanym działaniom przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego został przedłużony termin do dnia 31 grudnia 2007r. – w przypadku wyposażenia gospodarstwa rolnego w płytę gnojową lub zbiornik na gnojowicę lub gnojówkę, rozbudowie płyty gnojowej w ramach działania na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów Unii Europejskiej objętej Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Również za naszym pośrednictwem została zmieniona ustawa o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, gdzie producenci mleka, którzy zwiększyli sprzedaż mleka o co najmniej 100 kg i mniej niż o 5000 kg w roku kwotowym 2005/2006 mogli ubiegać się o rezerwę. Kolejnym działaniem na przyszłość, którym Izba będzie chciała się zająć będzie „ Program Wapnowania Gleb”.



Jak Pan zachęci rolników do wzięcia udziału w wyborach?

Andrzej Górczyński: - Rola samorządu rolniczego znacznie wzrośnie w reprezentacji rolników w rozmowach nad przyszłością polskiego rolnictwa. W związku z tym mocna silna organizacja rolników potrzebna jest aby wspierać również małe i średnie i rodzinne gospodarstwa, które produkują polską zdrową żywność, dlatego rolą samorządu rolniczego jest dążenie do reprezentowania takiego modelu rolnictwa. Dlatego zachęcam wszystkich rolników do udziału w wyborach, aby wybrali takich przedstawicieli, którzy są wykształceni i przygotowani do opiniowania aktów prawnych, rozwiązywania problemów rolnictwa, chcących działać społecznie na rzecz innych, bo przypominam, że członek Rady Powiatowej pracuje społecznie ma tylko zwrot kosztów przejazdu. Zachęcam wszystkich rolników do uczestniczenia w wyborach bo to jest ich ustawowy samorząd. Jakich rolników wybierzemy do izby taka będzie izba. Toteż obowiązkiem rolników jest powszechny udział w wyborach.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę