Biogaz_III Forum 2025

Konkurs Potrawy Kresowej

1 października 2015
W sobotę 26 września br. w Domu Ludowym we wsi Kruszyna odbył się Konkurs Potrawy Kresowej. Zgłosiło się osiemnaście drużyn, które przygotowały kresowe pyszności. Na pięknie udekorowanym i bardzo długim stole można było podziwiać arcydzieła wschodniej sztuki kulinarnej.

Gołąbki zawijane w liście buraka, bliny z kawiorem, pierogi z białym serem i miętą, skubance z makiem to tylko nieliczne przykłady przygotowanych potraw. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Gminę Skarbimierz, OTSK „Teraz wieś” Łosiów, Gminną Bibliotekę publiczną w Skarbimierzu i Sołtysa Kruszyny.

Do współorganizacji zaproszono w tym roku również Oddział Terenowy ARR w Opolu. Pani Agnieszka Zagola Dyrektor Oddziału  uczestniczyła w obradach komisji konkursowej wybierającej najlepszą potrawę kresową. Przed sędziami było naprawdę trudne zadanie.

Po smakowaniu wszystkich potraw i burzliwych obradach I miejsce przyznano potrawie o ciekawej nazwie Burąbki – gołąbki z ziemniakami i kaszą zawinięte w liście buraka przygotowane przez stowarzyszenie „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro”, II miejsce zdobyły gołąbki z ziemniakami, a III – pierogi z ziemniakami.

Nagrodę główną przygotowaną przez ARR, wręczyła Pani Agnieszka Zagola. W trakcie Konkursu, licznie zebrana publiczność mogła podziwiać występy zespołów prezentujących muzykę, śpiew i taniec zza Buga. Dla wszystkich gości przygotowano pyszny poczęstunek: pierogi z kaszą gryczana, pieczone ziemniaki z kefirem i pachnący bigos. Dodatkową atrakcją była wystawa zdjęć starego Lwowa i jego mieszkańców. W wydarzeniu wzięli udział W-ce Marszałek Opolszczyzny Antoni Konopka, W-ce Starosta Brzegu Jan Golonka oraz zastępca Wójta Gminy Skarbimierz Jacek Monkiewicz.

POWIĄZANE

Wydany przez amerykański resort rolnictwa (USDA) "Exporter Guide Annual" dla Wie...

Waszyngton, D.C., 17 czerwca 2025 – Sekretarz Rolnictwa Brooke L. Rollins ogłosi...

System ETS2, który zacznie obowiązywać od 2027 roku, nałoży podatek na paliwa ko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę