Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z udziałem Komisarza UE ds. rolnictwa

3 grudnia 2015
W sobotę  15 marca br. w Jasionce k/Rzeszowa odbędzie się konferencja „Ćwierćwiecze wolności - wieś środkowoeuropejska po upadku komunizmu".  Jak podkreślają organizatorzy – Europejski fundusz rozwoju Wsi Polskiej konferencja zbiega się z 25-leciem obrad „Okrągłego Stołu" oraz 25-leciem częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.
Spotkanie to będzie4 więc stanowiło to doskonałą  okazję , aby wraz z zaproszonymi Gośćmi przypomnieć historię dochodzenia do demokracji i wolności, ocenić rolę i perspektywy dalszego rozwoju wsi w Europie, ale także szerzej spojrzeć na sytuację geopolityczną Unii Europejskiej i odpowiedzieć na pytanie, czy Europa potrzebuje solidarności. Do Jasionki na zaproszenie EFRWP przyjedzie  miedzy innymi Dacian Ciolos komisarz UE ds. rolnictwa.
 
 Program konferencji

Od 8:00 Śniadanie
10.00 Uroczystości związane z 13. rocznicą śmierci Józefa Ślisza (kościół i cmentarz parafialny w Łące k/Rzeszowa)
12:30 Otwarcie konferencji
12:45 „Wieś w Europie – rola i perspektywy”
Zadaniem panelu, jest ukazanie zróżnicowania oraz cech wspólnych sytuacji i aspiracji rozwojowych mieszkańców terenów wiejskich w różnych krajach zjednoczonej Europy. Będzie to również okazja do wymiany poglądów na temat perspektyw i roli jaką odgrywa rolnictwo i wieś w poszczególnych krajach, z których pochodzą uczestnicy panelu.
Do wzięcia udziału w panelu zostaną poproszeni przedstawiciele resortów i instytucji rolniczych z Węgier, Niemiec, Francji i Polski, a także przedstawiciel Komisji Europejskiej.
14:30 Lunch
15:30 „Ruch solidarnościowy a wieś. Bilans zysków i strat”
Panel z udziałem historyków i socjologów wsi, którego zadaniem będzie ukazanie chronologii przemian na polskiej wsi w minionym 25 -leciu, a także charakterystyka nowej przestrzeni funkcjonowania, w której znaleźli się polscy rolnicy. Prezentacja filmu „Od porozumień rzeszowsko – ustrzyckich do teraźniejszości”.
16:30 „Czy Europa potrzebuje solidarności?”
Panel z udziałem polityków, ukazujący szersze spojrzenie na dzisiejszą sytuację geopolityczną Unii Europejskiej. Jego zadaniem będzie odpowiedź na pytanie, czy kraje europejskie są zdolne do podejmowania wspólnych decyzji, występowania solidarnie w interesie całej wspólnoty europejskiej. Czy nie jest tak, że Europa jest rozbita i potrzebne jest wypracowanie wspólnych metod działania?
Do wzięcia udziału w panelu zostaną poproszeni przedstawiciele świata polityki z Francji, Niemiec, Węgier i Polski.
17:15 Podsumowanie konferencji
19:00 Kolacja



POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę