W miniony weekend w Nowym Tomyślu, województwo wielkopolskiego odbył się XXXIV już Ogólnopolski Plener Wikliniarski ,,Wiklina 2012. Jego organizatorem było Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, Oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawi. W imprezie , która miała charakter otwartych pokazów w, trakcie których rzemieślnicy – plecionkarze z całej Polski wspomagani przez projektantów wyplatali formy artystyczne i użytkowe z wikliny.
Celem pleneru była przede wszystkim popularyzacja zawodu wikliniarza, rzemiosła plecionkarskiego oraz wikliny jako surowca ekologicznego o dużych możliwościach zastosowania oraz stworzenie warunków do powstawania i wprowadzania na rynek nowych form wiklinowych na zasadzie kontaktu artysta-projektant / plecionkarz-wykonawca. Ponadto zainteresowanie środowiska artystów projektowaniem form wiklinowych i promocja regionu nowotomyskiego oraz zaprezentowanie wikliniarstwa jako tutejszej specyfiki, stanowiącej o atrakcyjności gospodarczej i turystycznej tych okolic.
-Rejon Nowego Tomyśla jest ośrodkiem o bogatych tradycjach w zakresie uprawy wikliny i produkcji wyrobów wiklinowych. Wiklina wpisana była w krajobraz tych okolic na długo przed pojawieniem się tutaj pierwszych jej plantacji na przełomie XVIII i XIX w. Panujący mikroklimat i naturalne warunki terenowe – bagniste, podmokłe tereny sprawiły, że wiklina w stanie dzikim rosła tutaj od zawsze. Tak bogate zaplecze surowcowe stanowiło też znakomitą bazę dla rozwoju rzemiosła plecionkarskiego. W świetle powyższego, nieprzypadkowo właśnie ten region wybrany został na miejsce realizacji ogólnopolskich plenerów wikliniarskich – imprezy jedynej i niepowtarzalnej – mówi Andrzej Chwalikowski, kierownik Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu.