Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Poznaniu - 40. Jarmark Świętojański

17 czerwca 2015
Na poznańskim Starym Rynku w sobotę rozpoczyna się 40. Jarmark Świętojański. Największa tego typu impreza w mieście przyciąga tłumy osób i handlarzy, którzy rozlokują się na ponad 120 stoiskach. Będzie można zjeść, napić się, kupić antyki i rękodzieło.

Jarmark trwa ponad dwa tygodnie i zakończy się 28 czerwca. Impreza nawiązuje do kilkusetletnich wielkopolskich tradycji kupieckich - jarmarki były centrami wymiany handlowej i kulturalnej. W tym roku w wydarzeniu wezmą udział m.in. wystawcy z Włoch, Litwy i Białorusi.

„Na jarmarku będą rozmaite wyroby. Zupełnie nową rzeczą są domki handlowe z Włochami, którzy będą sprzedawać szynkę parmeńską, ser parmeński, octy i oliwy. Po raz pierwszy powstanie też +Ogród Świętojański+” – wymienił kilka atrakcji jarmarku prezes miejskiej spółki Targowiska Krzysztof Janowski.

Ogród ma powstawać etapami i będzie się rozrastał w trakcie imprezy. „Powstaje on w stylu wiejskim nawiązującym do charakteru jarmarku. Postaraliśmy się wyjść naprzeciw najnowszym trendom - kolory są pastelowe, teraz najmodniejszy jest biały i jego pochodne” – powiedział twórca ogrodu Karol Flak.

Organizatorzy wymieniają, że na straganach będzie można zobaczyć unikatowe wyroby rękodzielnicze takie jak: ręcznie szyte zabawki pluszowe, poszewki, poduszki, wyroby drewniane i ceramiczne. Monaster z Białorusi przygotuje między innymi malowaną ręcznie ceramikę.

Na żywo będzie można zobaczyć pracę garncarza, kowala i rzeźbiarza. Zorganizowane zostaną pokazy malarstwa, introligatorstwa w skórze, haftu a także lalkarstwa.Nie zabraknie też pochodzących z Litwy i Podlasia chlebów i wędlin. Na straganach pojawią się wypieki cukiernicze, aromatyczne przyprawy, świece woskowe, miody z własnej pasieki i inne wyroby pszczele, między innymi pyłek i pierzga.

Jak dodał Janowski, trudno sobie wyobrazić poznański jarmark bez handlu starociami – pasjonaci zajmą jedną z przyległych do Starego Rynku uliczek.

Anna Dorna ze spółki Targowiska przekazała, że „każdy z szesnastu dni jarmarku będzie miał swoją myśl przewodnią”. W programie jest Dzień Koncertowy, Dzień Sportu, Dzień Tańca i wiele innych. Podczas tych wydarzeń artyści wystąpią na jarmarkowej scenie.

Poznański Jarmark stara się przypominać o tradycji Nocy Świętojańskiej, dlatego przygotowaliśmy Dzień i Noc Kupały, podczas którego będziemy świadkami spektaklu w wykonaniu Poznańskiej Szkoły Baletowej przypominającego nam misterium ognia i wody.

 


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę