Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Targi DJAZAGRO w Algierii z polskim mlekiem

3 grudnia 2015
W dniach 23-26 kwietnia br. grupa polskich przedsiębiorców reprezentujących branżę spożywczą miała okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Targach DJAZAGRO w Algierii. Wyjazd był zorganizowany w ramach branżowego projektu promocyjnego pt. „Promocja polskich firm reprezentujących branżę spożywczą do Algierii, 23-26 kwietnia 2012 r.”.
 
Na tegoroczną X edycję Targów DJAZAGRO przyjechało aż 470 wystawców. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Algierze także zaaranżował polskie stoisko narodowe i udostępnił bezpłatnie każdemu przedsiębiorcy część wynajętej powierzchni wystawienniczej, celem promocji i prowadzenia rozmów biznesowych. Program branżowego projektu obejmował udział w Międzynarodowych Targach DJAZAGRO w Algierze oraz w spotkaniach biznesowych na miejscu.

Ponieważ w delegacji bardzo liczną grupę stanowili polscy przedstawiciele branży mleka w proszku, dlatego też 24 kwietnia br. spotkanie zorganizowano w siedzibie organizacji państwowej importującej mleko w proszku dla państwowych mleczarni - L’Office National Interprofessionnel du Lait (ONIL*).

W trakcie spotkania organizacja ONIL zaprosiła do udziału w konkursach przetargowych polskie firmy zajmujące się produkcją mleka w proszku, jednocześnie podkreślając szczególne warunki prowadzonych postępowań przetargowych, prowadzące do przyznania firmie pozycji na liście dostawców.

Tego samego dnia odbyło się także spotkanie w siedzibie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Algierze, w którym wzięło udział kilku przedstawicieli biznesu z Algierii, m.in. importerzy i hurtownicy zainteresowani polskimi produktami - mlekiem w proszku, konserwami, herbatą, kawą, gotowymi produktami mlecznymi tj. serami, a także nowoczesnymi maszynami rolniczymi.

Warto tutaj dodać, że słodycze (ciastka, batony, biszkopty, itp.) także cieszą się dużym zainteresowaniem w Algierii, gdyż są to produkty tradycyjnie spożywane w dużych ilościach. Algierczycy czerpią zwyczaje żywieniowe z Francji, dlatego też coraz częściej poszukiwane są tu produkty BIO i zdrowa żywność.

W trakcie spotkania poruszone zostały kwestie dotyczące problemów we współpracy handlowej pomiędzy Polską a Algierią, w tym warunki wwozu artykułów spożywczych do Algierii, oczekiwane przez stronę algierską terminy ważności produktów, prawidłowe etykietowanie towarów oraz bezpieczny sposób rozliczania. W spotkaniu uczestniczył także właściciel największego gospodarstwa rolnego znajdującego się 120 km od Algieru, zainteresowany współpracą z polskimi firmami w zakresie kompleksowego dostarczenia silosów zbożowych, od zakupu po budowę na miejscu.

Algieria została uznana przez Ministra Gospodarki za rynek perspektywiczny w 2012 r. pod względem rozwoju potencjalnych możliwości współpracy i wymiany handlowej z Polską, a zorganizowany przez ARR projekt wpisuje się w aktualnie realizowany plan współpracy resortów rolnictwa Polski i Algierii

* Głównym zadaniem ONIL jest zwiększenie spożycia mleka w Algierii poprzez sukcesywne ogłaszanie kolejnych konkursów przetargowych na dostarczanie dobrej jakości mleka. ONIL ograniczył grupę potencjalnych oferentów wyłącznie do producentów mleka, eliminując tym samym handlowców z udziału w postępowaniu przetargowym. Według informacji ONIL Algieria jest największym światowym importerem mleka w proszku, gdzie rocznie spożywa się 130 l mleka na 1 osobę.

POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę