Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szkody łowieckie w rolnictwie

3 grudnia 2015
Pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w poniedziałek   w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze Krajowa Rada Izb Rolniczych wspólnie z Lubuską Izbą Rolniczą zorganizowała  konferencję ,,Szkody  łowieckie w rolnictwie''.
Głównym celem konferencji było  przedstawienie narastającego problemu szkód łowieckich na gruntach rolnych oraz uświadomienie konieczności zmian w prawodawstwie polskim w zakresie rozwiązań związanych z odszkodowaniami w kwestii szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną i chronioną.

     
     


W obradach , które prowadził Władysław Piasecki, wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych i prezes Lubuskiej Izby Rolniczej aktywnie uczestniczyli  nie tylko przedstawiciele samorządu rolniczego z całej Polski, ale również Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Środowiska, Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Polskiego Związku Łowieckiego i samorządu województwa lubuskiego. Na sali obecni byli   również parlamentarzyści ziemi lubuskiej.
Konferencja podzielona była na dwa panele tematyczne - ,,Za i przeciw obecnemu prawodawstwu w zakresie Prawa Łowieckiego w Polsce ‘’ oraz ,,Rola i współpraca Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi i Ministerstwa Środowiska z organizacjami pozarządowymi w kształtowaniu prawa dotyczącego szacowania szkód łowieckich’’.  Uczestnicy seminarium dyskutowali również  na temat problemów związanych z szacowaniem szkód łowieckich , ekonomicznych skutków szkód łowieckich dla gospodarstw rolnych oraz modeli rozwiązań w zakresie szkód rolniczych w innych państwach na przykładzie Niemiec.
W prawdzie w trakcie obrad nie wypracowano jeszcze kompromisu zadawalającego zarówno rolników jak i też myśliwych i leśników, ale wydaje się , ze pierwszy krok w tym kierunku został poczyniony, bowiem  wszyscy uczestnicy dyskusji byli zgodni, że trzeba szukać nowych rozwiązań, aby skutecznie rozwiązać  problem  szkód łowieckich. Dlatego też konieczne  jest powołanie zespołu roboczego, w skład, którego wchodziliby przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Środowiska, Polskiego Związku Łowieckiego oraz  Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jego zadaniem byłoby wypracowanie  zmian w polskim prawie w zakresie odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną  i chronioną.  

POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę