2 sierpnia Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Przysusze oraz Wójtem Gminy Potworów, zapraszają na „XXIII Dzień Papryki” w Potworowie (teren stadionu przy ulicy Lipowej 3 w Potworowie).
Na placu wystawowym uczestnicy imprezy będą mieli okazję do poznania ofert handlowych firm działających dla rolnictwa, prezentujących m.in. maszyny i urządzenia, nawozy, pasze, oraz środki ochrony roślin. W punktach konsultacyjnych ARiMR, ARR, KRUS i innych instytucji związanych z rolnictwem, eksperci będą odpowiadać na Państwa pytania.
Przy stoisku Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego będzie można skorzystać z porad udzielanych przez specjalistów MODR Oddział Radom, TZD Przysucha, oraz pracowników Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
W programie znalazły się również występy zespołów: „Don Vasyl Junior”, „Che Donne”, „Postmen” oraz gwiazdy wieczoru zespołu „Enej”. Miłośnicy muzyki ludowej w godzinach 14.00-18.00 będą mogli posłuchać występów kapel i zespół ludowych w Gospodzie pod Filarami, gdzie zaprezentowana zostanie w tym czasie „Scena Tradycji”.
Odrobina historii:
Do Polski papryka trafiła prawie 30 lat temu, a pierwsze jej uprawy ulokowane zostały na terenie gminy Przytyk. Prekursorem uprawy był Antoni Kwietniewski z Woli Wrzeszczowskiej (gmina Przytyk), który sprowadził do Polski paprykę w 1982 roku. W roku następnym uprawę tego warzywa pod tunelami rozpoczęły również inne osoby z gminy Przytyk, a w latach późniejszych papryka trafiła również do pobliskich gmin.
W latach 80-tych papryka była najbardziej dochodową uprawą i prawie cała produkcja sprzedawana była na rynkach hurtowych i w detalu. Drewniane konstrukcje tuneli były stosunkowo tanią inwestycją i łatwą do wykonania przez każdego rolnika. Sukces ekonomiczny tej uprawy w latach 80-tych spowodował bardzo szybki wzrost uprawy papryki w całym regionie. Dlatego też, na skutek bardzo dużej produkcji tego warzywa, teren gminy Przytyk, Potworów, Rusinów i Klwów nazwane zostały "paprykowym zagłębiem". Obecnie region radomski to największy areał uprawy papryki w Polsce. Przybliżona wielkość zbioru papryki waha się w granicach 40 tysięcy ton rocznie w około 2 000 gospodarstw, w ponad 30 tys. tuneli foliowych na obszarze około 600 ha. Większość gospodarstw uprawiających paprykę to gospodarstwa małe, o powierzchni około 5 ha. Uprawa ta jest dla nich głównym źródłem dochodu. Rejon uprawy papryki charakteryzuje się korzystnymi warunkami klimatycznymi dla roślin ciepłolubnych. Jest on przede wszystkim cieplejszy w stosunku do obszarów sąsiednich. Rolnicy z tego terenu zaczynają zrzeszać się w organizacje, które pozwolą wyprodukować dużą masę towaru o jednakowych potrzebnych parametrach oraz korzystniej go sprzedać. Obecnie w uprawie jest ponad 20 odmian.
Roczną produkcję odmian drobnoowocowych z gruntu szacuje się na ok. 10 tys. ton rocznie, natomiast odmian wielkoowocowych spod osłon na ok. 40 tysięcy ton rocznie. "Zagłębie" produkcyjne tego warzywa znajduje się w rejonie radomskim (gminy Przytyk, Potworów, Radzanów, Klwów, Wyśmierzyce).
Imprezy paprykowe organizowane na tym terenie stanowią znakomitą formę promocji odmian papryki, jak również są doskonałą okazją do spotkań producentów z kraju i zza granicy.
6144392
1