Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Święto papryki w Potworowie

31 lipca 2015
2 sierpnia Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Przysusze oraz Wójtem Gminy Potworów, zapraszają  na „XXIII Dzień Papryki” w Potworowie (teren stadionu przy ulicy Lipowej 3 w Potworowie).

Na placu wystawowym uczestnicy imprezy będą mieli okazję do poznania ofert handlowych firm działających dla rolnictwa, prezentujących m.in. maszyny i urządzenia, nawozy, pasze, oraz środki ochrony roślin. W punktach konsultacyjnych ARiMR, ARR, KRUS i innych instytucji związanych z rolnictwem, eksperci będą odpowiadać na Państwa pytania.

Przy stoisku Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego będzie można skorzystać z porad udzielanych przez specjalistów MODR Oddział Radom, TZD Przysucha, oraz pracowników Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

W programie znalazły się również występy zespołów: „Don Vasyl Junior”, „Che Donne”, „Postmen” oraz gwiazdy wieczoru zespołu „Enej”. Miłośnicy muzyki ludowej w godzinach 14.00-18.00 będą mogli posłuchać występów kapel i zespół ludowych w Gospodzie pod Filarami, gdzie zaprezentowana zostanie w tym czasie „Scena Tradycji”.

Odrobina historii:

Do Polski papryka trafiła prawie 30 lat temu, a pierwsze jej uprawy ulokowane zostały na terenie gminy Przytyk. Prekursorem uprawy był Antoni Kwietniewski z Woli Wrzeszczowskiej (gmina Przytyk), który sprowadził do Polski paprykę w 1982 roku. W roku następnym uprawę tego warzywa pod tunelami rozpoczęły również inne osoby z gminy Przytyk, a w latach późniejszych papryka trafiła również do pobliskich gmin.

W latach 80-tych papryka była najbardziej dochodową uprawą i prawie cała produkcja sprzedawana była na rynkach hurtowych i w detalu. Drewniane konstrukcje tuneli były stosunkowo tanią inwestycją i łatwą do wykonania przez każdego rolnika. Sukces ekonomiczny tej uprawy w latach 80-tych spowodował bardzo szybki wzrost uprawy papryki w całym regionie. Dlatego też, na skutek bardzo dużej produkcji tego warzywa, teren gminy Przytyk, Potworów, Rusinów i Klwów nazwane zostały "paprykowym zagłębiem". Obecnie region radomski to największy areał uprawy papryki w Polsce. Przybliżona wielkość zbioru papryki waha się w granicach 40 tysięcy ton rocznie w około 2 000 gospodarstw, w ponad 30 tys. tuneli foliowych na obszarze około 600 ha. Większość gospodarstw uprawiających paprykę to gospodarstwa małe, o powierzchni około 5 ha. Uprawa ta jest dla nich głównym źródłem dochodu. Rejon uprawy papryki charakteryzuje się korzystnymi warunkami klimatycznymi dla roślin ciepłolubnych. Jest on przede wszystkim cieplejszy w stosunku do obszarów sąsiednich. Rolnicy z tego terenu zaczynają zrzeszać się w organizacje, które pozwolą wyprodukować dużą masę towaru o jednakowych potrzebnych parametrach oraz korzystniej go sprzedać. Obecnie w uprawie jest ponad 20 odmian.

Roczną produkcję odmian drobnoowocowych z gruntu szacuje się na ok. 10 tys. ton rocznie, natomiast odmian wielkoowocowych spod osłon na ok. 40 tysięcy ton rocznie. "Zagłębie" produkcyjne tego warzywa znajduje się w rejonie radomskim (gminy Przytyk, Potworów, Radzanów, Klwów, Wyśmierzyce).

Imprezy paprykowe organizowane na tym terenie stanowią znakomitą formę promocji odmian papryki, jak również są doskonałą okazją do spotkań producentów z kraju i zza granicy.

POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę