Pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby 14 października w Kościerzynie odbyło się I Pomorskie Forum Rolnicze. Organizatorem seminarium była Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Gdyni oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku . Natomiast partnerem Pomorska Izba Rolnicza.
Celem Forum , w którym uczestniczyło ponad 300 rolników z terenu całego województwa pomorskiego było przede wszystkim podsumowanie realizacji Programu rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007 – 2013 w województwie pomorskim oraz wskazanie możliwości finansowania działalności rolniczej w latach 2014 – 2020 .
Z producentami żywności spotkali się miedzy innymi Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej, Andrzej Gross , prezes AR i MR , Radosław Szadkowski , prezes Agencji Rynku Rolnego , Aleksander Mach , dyrektor PODR w Gdańsku oraz przedstawiciele pozostałych instytucji działających na rzecz rolników na terenie Pomorza.
Uczestnicy Forum mieli okazję zapoznać się z wynikami działań w wdrażanych w latach 2007 – 2014 przez ARR i AR i MR oraz ze zrealizowanymi w tym czasie zadaniami związanymi z obrotem ziemią przez Agencje Nieruchomości rolnych czy też z działalnością i zadaniami KRUS. Producenci rolni poznali też wyniki rachunkowości rolnej FADN w gospodarstwach z terenu województwa pomorskiego korzystających z dotacji inwestycyjnych . W trakcie obrad wyróżniającym się rolnikom zostały również wręczone odznaczenia resortowe .
Ponadto minister Plocke przedstawił nowe możliwości finansowania działalności rolniczej po 2013 w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Natomiast prezes Bistram w imieniu samorządu rolniczego dokonał oceny PROW 2007 – 2013.
Zdaniem Pomorskiej Izby Rolniczej do przełomu realizacji PROW 2007-2013 (lata 2010/2011), wydatkowane środki finansowe, miały istotny wpływ na zmiany większości wskaźników odzwierciedlających poziom rozwoju społeczno- gospodarczego obszarów wiejskich oraz charakteryzowały się większą dynamiką niż na obszarach miejskich. Jednak jak podkreśla prezes PIR struktura wydatków w ramach PROW 2007-2013 nie z pełną mocą sprzyjała modernizacji polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich.
Większość środków pochodzących z funduszy rolnych, przeznaczono na poprawę dochodowości gospodarstw rolnych poprzez płatności rolne (w tym płatności bezpośrednie i ONW). I chociaż istotne środki przeznaczono również na modernizację i restrukturyzację rolnictwa oraz przetwórstwa rolno-spożywczego, gospodarkę rybacką i leśnictwo to jednak w PROW 2007 – 2013 znalazło się też wiele bezproduktywnych działań, typu plantacje orzechów, które generowały jednocześnie akty łamania prawa na wręcz masową skalę.
W ocenie samorządu rolniczego , środki w ramach PROW miały istotny wpływ na zwiększenie poziomu dochodów ludności wiejskiej, w tym przede wszystkim rolników, których zasadniczą część stanowiły płatności bezpośrednie oraz ONW, i które w wielu przypadkach przeznaczano na działania inwestycyjne. Realny maiły także wpływ na zwiększenie dochodów ludności wiejskiej miały również działania dotyczące różnicowania działalności, które w dłuższej perspektywie będą miały wpływ na zwiększenie konkurencyjności gospodarstw rolnych.
Jednak jak podkreślił w swoim wystąpieniu szef Pomorskiej Izby Rolniczej nie wszystkie działania znajdujące się w PROW odniosły zamierzony efekt . Chodzi tu oczywiście oprócz wspomnianych wcześniej,, plantacji orzechów włoskich’’ równie o,, renty strukturalne’’ czy działanie ,,gospodarstwa niskotowarowe .
Z dużą obawa samorząd rolniczy odnosi się również do przedstawionego przez resort rolnictwa projektu PROW na lata 2014 – 2020.Dokument ten zawiera bowiem liczne działania, które absorbując ogromną część środków z UE, nie przynoszą żadnych wartości dodanych polskiemu rolnictwu, poza zwykłą dystrybucją ogromnej ilości pieniędzy.
- Uważamy, że lata 2014-2020, mogą okazać się ostatnimi latami Wspólnej Polityki Rolnej w kształcie jak obecnie i zdecydowanie postulujemy, by był to okres modernizacji i rozwoju polskiego sektora rolniczego. W naszej ocenie resort rolnictwa, tworząc zasady nowego okresu finansowania, bazował wyłącznie na dokumencie PROW 2007-2013 i nie skorzystał z doświadczeń mijającego okresu. Nadal bowiem wspiera działania o charakterze socjalnym, sprzyjające rozdrobnieniu gospodarstw, czy też wreszcie nieumiejętnie, z naruszeniem podstawowych kanonów prowadzenia gospodarstwa rolnego, wprowadza na przykład ograniczenia w programach rolno środowiskowych – podsumowuje Zenom Bistram.
9296514
1