Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przyszłość obszarów wiejskich (opis warsztatów)

30 listopada 2005
Od momentu pojawienia się Inicjatywy Leader (Leader I, Leader II, Leader+), odegrała ona ważną rolę w zintegrowanym, zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich. Szczególne zasługi Inicjatywa odniosła w zakresie aktywizacji i współpracy ludności wiejskiej w celu lepszego wykorzystania potencjału terenów wiejskich i poprawie ich konkurencyjności jako miejsca zamieszkania i pracy. Podejmowane działania przynoszą rezultaty w postaci realizacji licznych innowacyjnych projektów o oddolnym charakterze.

 

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) stwarza możliwość kontynuacji podejmowania działań typu Leader za pomocą osi 4, określonej jako oś Leader. W gestii krajów członkowskich pozostaje wybór priorytetów i działań wdrażanych z wykorzystaniem podejścia Leader.

Nie ulega wątpliwości, iż dotychczasowe edycje Inicjatywy Leader osiągnęły sukces w wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej. W tej sytuacji rodzi się pytanie: czy nowe kraje członkowskie, które dopiero teraz przygotowują struktury do wdrażania Leader, będą w stanie, w równym stopniu, wykorzystać możliwości, jakie stwarza Inicjatywa i osiągnąć efekty, jakie przyniosło wdrażanie Inicjatywy Leader I oraz Leader II?

Wobec powyższego, istotną kwestią są doświadczenia, jakie zdobędą w Polsce i pozostałych nowych krajach członkowskich nowopowstałe Lokalne Grupy Działania (LGD) w ramach Pilotażowego Programu Leader+. Ważny jest również ostateczny wybór działań, które będą wdrażane poprzez oś Leader w latach 2007-2013 oraz określenie systemu wdrażania dla podejścia Leader.

Mając na uwadze powyższe, jak również kwestie nurtujące wszystkich zainteresowanych wdrażaniem podejścia Leader, podczas warsztatu zostaną zaproponowane do dyskusji następujące tematy:

  • kształt podejścia Leader w latach 2007-2013 zaprezentowany w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW),
  • wybór działań wdrażanych podejściem Leader w latach 2007-2013,
  • system wdrażania osi Leader w latach 2007-2013,
  • współpraca w ramach podejścia Leader.

Od wielu lat narastający popyt obywateli na takie dobra, jak czyste powietrze, wodę i wzrastająca świadomość konieczności zachowania różnorodności biologicznej, znajduje odzwierciedlenie we Wspólnej Polityce Rolnej, kształtując jej pro-środowiskowe instrumenty (program rolnośrodowiskowy, zalesienia, ONW).

Nowe Rozporządzenie Rady 1698/2005 daje Krajom Członkowskim możliwość wdrażania nowych działań, ukierunkowanych na zachowanie wartości przyrodniczych i ochronę środowiska, m.in. na terenach rolnych (płatności na obszarach Natura 2000, inwestycje nieprodukcyjne). Kolejnym ważnym wyzwaniem dotyczącym działań związanych z gospodarowaniem gruntami jest powiązanie ich z wymaganiami środowiskowymi (zasada wzajemnej zgodności).

Warsztaty Rolnictwo i Środowisko będą składały się z dwóch części. Pierwsza część obejmuje 4 trwające 10 - 15 minut prezentacje (zgodnie z programem).

Druga część będzie poświęcona dyskusji nad następującymi zagadnieniami:

  • program rolnośrodowiskowy na lata 2007-2013;
  • nowe instrumenty osi 2 (płatności dla Natura 2000, inwestycje nieprodukcyjne);
  • zasada wzajemnej zgodności (ang. cross-compliance).

Kwestie kluczowe do dyskusji:

Program rolnośrodowiskowy na lata 2007-2013

Elementy, które sprawdziły się i będą kontynuowane w nowym okresie programowania oraz rozwiązania, z których należy zrezygnować lub je zmodyfikować. Najważniejsze kwestie. Dyskusja tour de table.

Nowe instrumenty osi 2 (płatności dla Natura 2000 dla obszarów rolnych, inwestycje nieprodukcyjne)

Czy obydwa instrumenty będą wdrażane w poszczególnych krajach? Sposób podejścia do ich wdrażania (np. w połączeniu z programem rolnośrodowiskowym etc.) Typy inwestycji nieprodukcyjnych. Płatności Natura 2000 – podejście do wdrażania: jednolita stawka dla wszystkich obszarów czy różnicowanie dla poszczególnych obszarów Natura 2000?

Zasada wzajemnej zgodności (cross-compliance)

Obowiązkowe zasady gospodarowania (Statutory Managment Requirements) dotyczące prawodawstwa środowiskowego oraz dobra kultura rolna i środowiskowa.

Tematem warsztatu będą założenia instytucjonalne i zasady wdrożenia programów rozwoju obszarów wiejskich w latach 2007-2013. Poruszone zostaną następujące kwestie:

-Jednostki/instytucje wymagane przez prawodawstwo Unii Europejskiej dotyczące wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)

-Zadania instytucji w odniesieniu do programów rozwoju obszarów wiejskich w latach 2007-2013

  • Kontynuacja zadań z okresu 2000-2006
  • Nowe zakresy odpowiedzialności, możliwość delegowania funkcji
  • Modyfikacje zakresu dotychczasowych zadań
  • Rozdział funkcji w okresie przejściowym (2007-2008)

-Akredytacja agencji płatniczych – zróżnicowane modele, plusy i minusy

-Mocne i słabe strony podejścia regionalnego i horyzontalnego we wdrażaniu programów

-Zarządzanie finansowe – trudności?

-Działania kontrolne

-Monitorowanie programów i strategii - codziennie coś nowego

-Ocena programów – żeby zmierzyć sukces...

-Rola narzędzi informatycznych we wdrażaniu i zarządzaniu programami

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) Strategiczne wytyczne Wspólnoty w zakresie obszarów wiejskich wyznaczają na poziomie Unii Europejskiej priorytety rozwoju obszarów wiejskich. W oparciu o ww. dokument tworzone są w krajach członkowskich Krajowe Plany Sstrategiczne w zakresie rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013. Krajowy Plan Strategiczny określa priorytety i ich znaczenie na poziomie wspólnoty w odniesieniu do potrzeb poszczególnych krajów członkowskich oraz regionów.

Podczas warsztatów przedstawione zostaną 4 prezentacje krajów członkowskich (w tym prezentacja Polska), dotyczące zastosowanego podejścia do Krajowego Planu Strategicznego. Dodatkowo przewidziana jest dyskusja nad kwestiami, które rodzą najwięcej wątpliwości lub stwarzają problemy w zakresie terminowego przygotowania Planu. Do najważniejszych zagadnień należą:

- zachowanie spójności z innymi politykami Wspólnoty oraz koordynacja w zakresie wsparcia obszarów wiejskich w ramach instrumentów krajowych i Funduszy Strukturalnych;

- wyznaczenie linii demarkacyjnych; - podejście do tworzenia planu:

  • wytyczne Wspólnotowe,
  • priorytety i cele na poziomie Wspólnoty,
  • priorytety i działania na poziomie kraju członkowskiego;

- ocena realizacji Krajowych planów strategicznych:

  • wskaźniki obrazujące stan obszarów wiejskich, mocne i słabe strony, najważniejsze potrzeby w zakresie obszarów wiejskich,
  • wskaźniki realizacji działań,
  • wskaźniki realizacji priorytetów wspólnotowych.

Dyskusja przewidziana jest w formie tour de table.


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę