Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przemysł spożywczy nie chce podlegać ministrowi rolnictwa

8 grudnia 2008
Komu ma podlegać przemysł spożywczy? To jedno z pytań, które zostanie postawione na I Forum Rynku Spożywczego mającym się odbyć w dniu  11 grudnia 2008 r. w warszawskim  Hotelu Sheraton. Organizatorzy spotkania nadali konferencji następujący tytuł: „Rynek Spożywczy – europejskie i światowe wyzwania – polska perspektywa”. 
Z programu Forum wynika, że będzie to bardzo starannie przygotowana debata dotycząca kluczowych  dla sektora żywnościowego problemów, w tym również mająca poruszyć przytoczony na wstępie dylemat: gdzie przemysłowi rolno-spożywczemu będzie lepiej -  czy pod dotychczasową kuratelą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, czy też pod nadzorem Ministra Gospodarki, o co od pewnego czasu sektor coraz mocniej postuluje.  
Patronat honorowy nad spotkaniem objął Minister Marek Sawicki i on też zapowiedział osobisty udział w debacie. Według zapowiedzi organizatorów w spotkaniu powinno wziąć udział około 500 osób, w tym przedstawiciele rządu, resortu rolnictwa, agencji rządowych, parlamentarzystów RP, prezesów i właścicieli czołowych firm branży spożywczej, zarządów największych spółek w sektorze, inwestorów, przedstawicieli banków obsługujących branżę, ekspertów oraz doradców zajmujących się problemami tej części rynku.
Oto niektóre  inne tematy i pytania, które pojawią się w trakcie Forum:
Dziś Wspólna Polityka Rolna największy nacisk kładzie na samo rolnictwo, w tym tzw. nietowarowe. A co ze wspieraniem przetwórstwa  rolno-spożywczego? Za jakim  kształtem przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej Polska powinna się opowiadać?
Kogo i jak ma wspierać państwo, aby utrzymać pozycję naszej branży spożywczej w Europie? Czy ma wspierać wszystkie firmy, czy głównie małe i średnie, czy przede wszystkim duże?
Czy państwo powinno wspierać konsolidację przetwórców? Jeśli tak, to w jaki sposób?
W jaki sposób branża żywnościowa w Polsce może odczuć kryzys światowej gospodarki?  Co można i trzeba zrobić, aby skutki kryzysu były jak najmniejsze?
W trakcie Forum będą też zorganizowane sesje tematyczne (tzw. panele). Wśród nich odbędzie się debata poświęcona mleczarstwu.  Oto niektóre z przygotowanych tez do dyskusji na temat problemów branży mlecznej:
Spada opłacalność eksportu, maleją zyski mleczarni, rok 2008 będzie gorszy od poprzedniego; ogranicza to możliwości finansowania inwestycji.
Będą mniejsze możliwości podnoszenia niskiej z porównaniu z zagraniczną konkurencją efektywności.
Mimo problemów z efektywnością, nadal wiele firm jest dla zasady przeciwnych konsolidacji. Co może zmusić je do zmiany zdania?
Spadające ceny skupu mogą spowodować zmniejszanie się bazy surowcowej.
Czy wprowadzanie nowych produktów i dywersyfikacja działalności  mogą wystarczyć do utrzymania sie na rynku?
Jakie są szanse przetrwania małych firm mleczarskich (regionalnych, wyspecjalizowanych)?
Organizatorzy zapowiadają, że zamierzają powtarzać cyklicznie podobne debaty w przyszłości. Uzasadniają taką potrzebę tym, że  w branży spożywczej rzadko słychać o dużych konferencjach dotyczących wszystkich gałęzi tego sektora. Odbywają się co prawda rozliczne spotkania, najczęściej tradycyjnie podczas różnych targów, jednak ich funkcja jest nieco inna. Mało jest rzetelnej dyskusji o perspektywach i problemach całej branży. A branża przemysłu przetwórstwa żywności to bardzo ważna część gospodarki - generuje 14 % Produktu Krajowego Brutto, a eksport żywności stanowi obecnie 20% całego eksportu.

POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę