Dwa tygodnie po Polagrze - Food rozpoczęła się bliźniacza impreza targowa Polagra - Farm. Są to największe targi rolnicze zarówno w Polsce, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej. Oficjalny patronat nad nimi sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Przebywający dziś na targach minister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk odwiedził wystawców maszyn i urządzeń rolniczych. Uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Izb Rolniczych krajów Unii Europejskiej. Podkreślił rolę samorządu rolniczego w kształtowaniu Wspólnej Polityki Rolnej. „Izby rolnicze to reprezentacja wszystkich rolników w każdym z krajów członkowskich, a głos rolników powinien być słyszalny przy opracowywaniu nowych rozwiązań” – powiedział minister.
Minister J. Pilarczyk wręczył, też puchary laureatom trzeciego Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Konkurs organizowany jest przez ANR i KRUS w dwóch kategoriach: gospodarstw wielkotowarowych i gospodarstw indywidualnych. „Promowanie ochrony zdrowia w procesie produkcji oraz przestrzegania zasad i wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy to w czasie wzrastających statystyk wypadkowości w rolnictwie niezmiernie ważne zadanie, dlatego cieszy, że w tegorocznym konkursie wzięło udział 125 przedsiębiorstw zatrudniających ponad 8700 osób. W gospodarstwach laureatów pracuje się bezpiecznie i mogą być one przykładem dla innych” – powiedział minister.
Wczesnym popołudniem odbyła się konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Minister Jerzy Pilarczyk podkreślił rolę polskich hodowców i genetyków w rozwoju hodowli zwierząt gospodarskich. "Bez tych hodowców nie byłby możliwy tak szybki wzrost mleczności krów. Wystarczy przypomnieć, że jeszcze 4-5 lat temu mleczność polskich krów wahała się w granicach 4-4,2 tys. litrów rocznie, a dziś to już 6100 litrów. Dzięki temu poprawiła się opłacalność hodowli bydła mlecznego, a tym samym warunki ekonomiczne producentów mleka".
Minister odniósł się także do odbywającego się na targach pierwszego spotkania izb rolniczych krajów Unii Europejskiej. Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę na rolę i zadania samorządu rolniczego. Przypomniał, ze przy Komisji Europejskiej działa około 30 grup roboczych i trudno byłoby, aby każdy związek zawodowy posiadał tam swojego przedstawiciele bowiem jest to dość kosztowne. Dlatego też minister apelował o jak największy udział izb rolniczych w pracach tych grup. Tak ważna rola samorządu rolniczego powinna być udziałem wszystkich izb rolniczych ze wszystkich krajów członkowskich. Minister dodał także, że większy powinien być udział związków branżowych w pracach tych izb.
Po konferencji minister J. Pilarczyk spotkał się z przebywającymi na targach posłami Sejmowej Komisji Rolnictwa. Podziękował im za zaangażowanie w dostosowywaniu prawa krajowego do unijnego, a także za przygotowanie instytucji do wdrożenia instrumentów wspólnej Polityki Rolnej, a przede wszystkim rolników do korzystania z funduszy unijnych. ”W czasie IV kadencji Sejmu uchwalonych zostało 70 ustaw na podstawie, których wydano prawie 900 aktów wykonawczych. Komisja oceniała sytuację na poszczególnych rynkach rolnych i troszczyła się o rolnicze dochody i przyszłość naszego rolnictwa. Serdecznie za to dziękuję” – powiedział minister J. Pilarczyk wręczając posłom okolicznościowe listy.
Wieczorem minister spotka się z przedstawicielami hodowców z okazji XXX rocznicy utworzenia Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt (wcześniej Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt).
Targom Polagra – Farm towarzyszy Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Krajowa Wystawa Ogrodnicza. Imprezy te zgromadziły łącznie ponad 1200 wystawców z 21 krajów Europy, zaś ekspozycja wynosi blisko 30 000 m2 i jest większa o ok. 10% od ubiegłorocznej. Organizatorzy przewidują, że liczba zwiedzających (dzięki przystępnej cenie biletów – 7 zł) może przekroczyć 85 tysięcy osób.
Ekspozycja wystawców, podobnie jak w ubiegłym roku podzielona jest na cztery bloki tematyczne: pole, hodowla, ogród i las oraz rozwój wsi.
Jednym z ciekawszych wydarzeń bloku pole jest POLAGRA-SHOW – pokazy maszyn rolniczych pracujących w rzeczywistych warunkach - na polu należącym do Muzeum Rolnictwa w Śreniawie.
Kompleksową ofertę polskiego sadownictwa, ogrodnictwa i szkółkarstwa można obejrzeć na wystawie pn. HORTI-LOGISTYKA, która odbywa się podczas POLAGRY-FARM po raz piąty.
Ekspozycja poświęcona rozwojowi wsi zlokalizowana jest w Pawilonie Regionów. Swoją ofertę prezentują powiaty i gminy, ośrodki doradztwa rolniczego, gospodarstwa agroturystyczne.
Bogatą ofertę regionalnych wyrobów zobaczyć można w pawilonie 10 na wystawie pt. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Produkty Regionalne i Lokalne”, której organizatorem jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Po raz pierwszy na targach POLAGRA-FARM swoją ofertę prezentują firmy specjalizujące się w budownictwie wiejskim (agrobudownictwo).
Na tegorocznej POLAGRZE-FARM Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało dwa stoiska: stoisko informacyjne (pawilon 5. stoisko nr 11) i stoisko prezentujące zagadnienia związane z rolnictwem ekologicznym (pawilon 5 stoisko 8). Pracownicy Ministerstwa będą udzielają informacji dotyczących m.in.:
- stanu i perspektyw polskiego rynku produktów rolnych i spożywczych,
- polityki wsparcia dla rolnictwa i obszarów wiejskich,
- stanu i perspektyw rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce,
- systemu informacji rynkowej,
- targów i wystaw rolno-spożywczych w kraju i na świecie,
- danych adresowych instytucji i firm działających w obszarze rolnictwa i gospodarki żywnościowej,
- oraz innych spraw będących w gestii Ministerstwa.
Na stoiskach informacyjnych ministerstwa można otrzymać materiały promocyjno-informacyjne o polskim rolnictwie i gospodarce żywnościowej, w tym kolejną edycję informatora „Rolnictwo i Gospodarka Żywnościowa w Polsce, katalog „Targi rolno-spożywcze w Polsce ”, „Biuletyn informacyjny”, kwartalnik „POLISH FOOD”.
W pawilonie 5 usytuowane są również stoiska ARiMR, ARR i innych instytucji związanych z rolnictwem i gospodarką żywnościową.