W gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy ulicy Wspólnej 30 w Warszawie 17 stycznia odbyła się konferencja podsumowująca I etap (zatwierdzenie celów operacyjnych) realizacji polsko – francuskiego projektu współpracy bliźniaczej ,,Zintegrowany system doradztwa rolniczego”. Projekt ten finansowany jest ze środków Przejściowych Unii Europejskiej.
Opracowany w ramach projektu system będzie służył doradcom, a w dalszej perspektywie również samym rolnikom, dostarczając im szeroki wachlarz usług informatycznych na wzór systemów istniejących we Francji i Danii. Do realizacji projektu francuskie ministerstwo rolnictwa zaangażowało Stałe Zgromadzenie Izb Rolniczych oraz Stowarzyszenie Rolniczej Koordynacji Technicznej (ACTA), a także rolnicze instytucje i ośrodki badawcze, aby zapewnić realizacje i koordynację pracy ekspertów z różnych dziedzin oraz wsparcie techniczne.
Jak udało się nam dowiedzieć projekt składa się z siedmiu komponentów. . Prace w ramach poszczególnych komponentów prowadzone są w ramach grup roboczych , zawsze pod kierunkiem dwóch ekspertów prowadzących , jednego z Polski ( ODR/CDR) i jednego z Francji (Izby rolnicze, instytucje badawcze). Członkami grup roboczych są pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Centrum Doradztwa Rolniczego. Do prac właczeni zostali również eksperci z instytutów badawczych, stowarzyszeń branżowych i innych instytucji, których doświadczenie może być cenne z punktu widzenia planowanego systemu. Liderem projektu ze strony polskiej jest Barbara Drobińska, Naczelnik Wydziału Doradztwa Rolniczego Departamentu Doradztwa, Oświaty Rolniczej i Nauki w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast stronę farncyuska reprezentuje Yves Van – Hancke, Inspektor Generalny do spraw Rolnictwa , Wice – Przewodniczący CTGAAER ( Ministerstwo Rolnictwa i Rybołówstwa).