Z inicjatywy Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Finansów Publicznych, we współpracy z Fundacją Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych,17 września 2013 roku w Senacie RP , została zorganizowana konferencja „Szanse i bariery dla rozwoju towarzystw ubezpieczeń wzajemnych na przykładzie rolnictwa”. W obradach uczestniczyli przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, podmiotów ubezpieczeniowych, ośrodków doradztwa rolniczego, związków i organizacji rolniczych.
Z przeprowadzonych przez Agencje Ratingu Społecznego analiz wynika, że istnieje potencjał umożliwiający tworzenie nowych towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w Polsce. Niemniej wiąże się to ze znaczącym wyzwaniem organizacyjnym. Wymaga ono z jednej strony solidarnego współdziałania grupy inicjatywnej, a z drugiej strony przygotowania kompletnej dokumentacji wymaganej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zbudowania struktury organizacyjnej zdolnej do obsługi procesu szacowania ryzyka, zawierania umów ubezpieczeniowych oraz wypłaty odszkodowań, zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym oraz lokatami TUW. Szczególnie atrakcyjna może być forma małego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, bo ustawodawca nie stawia jego założycielom obowiązku zgromadzenia minimalnego kapitału.
- Małe Towarzystwo może się skoncentrować na ubezpieczaniu specyficznych ryzyk, dzięki ograniczonej skali i zakresowi działalności oraz możliwości dopłat dokonywanym przez jego członków w razie wystąpienia straty technicznej, W sytuacji gdy planowany przypis składki utrzymuje się na poziomie niższym niż równowartości 5 mln EUR, a towarzystwo będzie ubezpieczać wyłącznie swoich członków ustawa o działalności ubezpieczeniowej pozwala na wystąpienie do sprawującej nadzór licencyjny nad rynkiem ubezpieczeniowym Komisji Nadzoru Finansowego o przyznanie towarzystwu statusu małego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Dzięki temu statusowi można utworzyć taki TUW bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych na kapitał zakładowy towarzystwa, zwolnienia z wymogów regulacyjnych dotyczących kapitałów gwarancyjnych który w innym przypadku musiałby pełnić tę funkcję i być nie niższy niż wymagają tego przepisy dotyczące działalności ubezpieczeniowej, co znacząco utrudnia utworzenie TUW. Jednocześnie przedmiot ubezpieczenia pozwalałby na efektywny poziom dywersyfikacji gwarantujący powstanie znaczących korzyści finansowych dla jego członków – mówi dr Cezary Mech, prezes Agencji Ratingu Społecznego.
Utworzenie TUW pozwala wykorzystać środki pochodzące ze składki na pokrywanie przede wszystkim rzeczywistych kosztów związanych ze szkodami i w dłuższym okresie zbudować kapitał pozwalający na ograniczenie poziomu odprowadzanej składki. Składka w takim układzie nie jest przeznaczana na generowanie zysku wypłacanego akcjonariuszom komercyjnych towarzystw ubezpieczeń, działających w formie spółki akcyjnej, a wykorzystanie efektu synergii i osób związanych z przedsięwzięciem do realizacji zadań TUW.
-Dzięki formie TUW, inicjatorzy mają pełną kontrolę nad działalnością TUW, jego ofertą oraz organami. W przypadku statutowego ograniczenia dotyczącego członkostwa do osób spełniających wymogi w nim określone, nie powinno wystąpić ryzyko utraty kontroli nad TUW przez jego członków – dodaje Mech.