Producenci z całego województwa byli oceniani w dwóch kategoriach. Pierwsza - producenci indywidualni, druga - przedsiębiorcy produkujący żywność z przeznaczeniem do sprzedaży rynkowej. W każdej grupie wybrano laureatów w siedmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, przetwory owocowe i warzywne oraz produkty pochodzenia roślinnego, produkty mleczarskie, miody, napoje.
Marszałek Struzik powiedział podczas czwartkowej gali konkursu w Warszawie, że ideą tej rywalizacji jest rozwijanie małej i średniej przedsiębiorczości. "Chcemy stworzyć z mazowieckiej żywności produkt eksportowy najwyższej klasy. To jest jedna z naszych specjalizacji. Mazowsze to nie tylko potęga gospodarcza w obszarze wysokich technologii, ale też w obszarze żywności" - powiedział Struzik.
Zapewnił, że władze Mazowsza wpierają lokalnych, małych producentów żywności m.in. w ramach realizacji programów rozwoju obszarów wiejskich.
Dodał, że producenci mogą szukać informacji nt. form wsparcia dla swojej działalności w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego oraz na stronach internetowych urzędu. "Ale też teraz we wszystkich punktach informacyjnych dotyczących wykorzystania funduszy europejskich, ponieważ będą udzielały informacji nie tylko o Regionalnym Programie Operacyjnym, ale również o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich i programach krajowych" - zaznaczył Struzik.
Wśród laureatów w kategorii producentów indywidualnych znaleźli się: Marianna Parzych za pierogi drożdżowe; Maria Kołakowska za staropolski piernik świąteczny; Wiesław Wiech za wędzoną słoninę chłopską; Sabina Mąka za kuleczki z koziego sera; Henryka i Stanisław Myszka za czarną porzeczkę z cukrem; Janusz Ambroziak za miód wielokwiatowy; Mirosław Pędzich za miód pitny trójniak. Wyróżnienia zdobyli: Elżbieta Żebrowska za chłopską przyzuchę; Grażyna Stelmachowska-Kowalska za kozi ser twarogowy; Małgorzata Wojewódzka za gruszkę w syropie; Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych z Maciejowic za pasztet warzywny.
Wyróżnieni przedsiębiorcy to: Robert Jasiński Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe ER za chleb bezpszeniczny; Zakład Ciastkarsko-Piekarniczy "Sylwia" za chrupiące bezy; Wyroby Mięsne-Regionalne Małgorzata Kwiatkowska za boczek rolowany; Okręgowa Spółdzielnia Mleczarka w Sierpcu za ser królewski wędzony; Krokus Przetwórnia Owoców i Warzyw Czesław Caryk za powidła śliwkowe; Pasieka Murawscy Łukasz Murawski za miód ze spadzi iglastej jodłowej; Sad na zapieckach za naturalny sok jabłkowy. Wyróżnieni zostali: Turska Dolina Mini Mleczarnia Elżbieta i Tomasz Rachoccy za masło turskie; Nalewkarnia Longinus za nalewkę z kwiatu czarnego bzu.
Małgorzata Kwiatkowska (powiat nowodworski), która została wyróżniona za najlepsze przetwory mięsne, powiedziała PAP, że kluczem do sukcesu jest wytwarzanie produktów wysokiej jakości i jej utrzymywanie. "Używamy tylko naturalnych przypraw - sól, pieprz, czosnek, majeranek" - zaznaczyła. Jak poinformowała, produkty sprzedaje do pobliskich sklepów, na lokalnym rynku oraz do sklepów ze zdrową żywnością w Warszawie.
Ponadto podczas gali do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze dołączyło dziewięciu producentów. Sieć liczy obecnie 67 firm i gospodarstw rolnych. "Do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze zapraszamy: gospodarstwa rolne, zakłady przetwórstwa żywności, sklepy i restauracje, które pod szyldem Kulinarne Dziedzictwo Mazowsze będą oferować wysokiej klasy produkty i dania" - informuje samorząd województwa mazowieckiego. (PAP)