Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mamy najlepszy na świecie przemysł przetwórczy

5 czerwca 2015
- Polska żywność ma już swoją eksportową markę. Światowa Wystawa EXPO ma szansę przybliżyć nas do kolejnego rekordu – powiedział wczoraj minister Marek Sawicki, który przebywa w Mediolanie.

- Chcemy aby export produktów rolno-spożywczych pobił w tym roku ubiegłoroczny rekord – dodał minister – chcemy, aby udział tego segmentu w całym naszym eksporcie wzrósł z obecnych 13% do 15% i wszedł na drugie miejsce wyprzedzając przemysł chemiczny.

Podczas trwającej obecnie wystawy światowej EXPO 2015 w Mediolanie odbyło się Międzynarodowe Forum Rolnicze.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, występując na nim zwrócił uwagę, że Polska 11 lat temu była importerem netto, a teraz jest znacznym eksporterem żywności.

- Zwiększyliśmy jej produkcję o 40%. Obecnie 30% naszej żywności eksportujemy do ponad 170 krajów świata – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

- Ziemia rolnicza jest w rękach chłopskich, średnia powierzchnia gospodarstwa to 10 ha. W tych gospodarstwach mamy bioróżnorodność, reżimy jakości, produkcję zgodną z wymogami środowiska oraz z wymogami konsumenckimi. Racjonalnie zainwestowaliśmy w modernizację przemysłu przetwórczego dzięki funduszom Unii Europejskiej. To recepta na nasz sukces. Śmiem powiedzieć, że dzięki dobrze wydanym funduszom unijnym mamy najlepszy na świecie przemysł przetwórczy, o czym najlepiej świadczą wyniki jego eksportu – powiedział minister Sawicki zwracając się do uczestników mediolańskiego forum.

Szef polskiego resortu rolnictwa poruszył również problem marnotrawstwa żywności na świecie.

- Szacuje się, że w krajach trzeciego świata brak przemysłu przetwórczego oraz nowoczesnego przechowalnictwa i chłodni powoduje, że nawet 50% żywności, która zanim trafi na stoły konsumentów jest tracone – podkreślił minister Sawicki.

- Z kolei w bogatych krajach europejskich, poprzez nadmierne zakupy, nawet 30% żywności ląduje w śmietnikach – dodał minister.

- Te dwa aspekty pokazują, w kontekście problemu światowego głodu, jakie działania powinniśmy podejmować aby poprawić los miliardów ludzi głodujących na świecie – zwrócił uwagę polski minister rolnictwa.   

W opinii ministra Marka Sawickiego, np. z punktu widzenia bogatych państw europejskich, widziałbym ich rolę w inwestowaniu w przetwórstwo, przechowalnictwo i w nowoczesne chłodnie właśnie w tych krajach trzecich.

Oprócz udziału w Międzynarodowym Forum Rolniczym, które towarzyszy Światowej Wystawie EXPO 2015 w Mediolanie, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się także z dziennikarzami relacjonującymi to najważniejsze wydarzenie w światowym kalendarzu wystaw.

Minister podkreślił, że w ubiegłym roku, pomimo trudnej sytuacji spowodowanej rosyjskim embargiem, nadwyżka eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła 6,6 mld euro.

- W I kwartale bieżącego roku ta nadwyżka wyniosła już 1,7 mld euro, co oznacza 20% wzrost – poinformował minister, dodając, że – to obrazuje ogromny potencjał polskiego przemysłu rolno-spożywczego, ale jednocześnie musimy pamiętać, że sukces nie jest dany raz na zawsze.

Minister Sawicki podkreślił, że polscy przedsiębiorcy muszą nauczyć się współpracować i nie mogą tworzyć sztucznej konkurencji polsko-polskiej na zagranicznych rynkach.

- Trzeba budować, np.: przy pomocy Warszawskiej Giełdy Towarowej platformy sprzedażowe – zaproponował szef polskiego resortu rolnictwa.

Według ministra nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy mogli zaproponować wspólną ofertę międzybranżową – jak chociażby grupy towarów drób, wieprzowina, wołowina.

- Czujemy się bardzo mocni na rynkach Unii Europejskiej, dokąd trafia około 80% naszego eksportu produktów rolno-spożywczych, ale nie możemy zapominać o rynkach bardziej egzotycznych – afrykańskich oraz azjatyckich – powiedział minister.

Dodał, że Światowa wystawa EXPO 2015 w Mediolanie jest doskonałą okazją do tego, aby zaprezentować potencjał polskiego przemysłu rolno-spożywczego i promować polską żywność.

Dziś w Mediolanie rozdawane są zwiedzającym dwa produkty z naszego kraju – rogal świętomarciński i jabłka łąckie. Tygodniowo rozdajemy 700 kilogramów jabłek.

W trakcie dzisiejszego pobytu na wystawie minister Marek Sawicki odbył również spotkania bilateralne z delegacjami Mołdawii i Nowej Zelandii.


 









POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę