aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Królowie na beczkach

16 września 2003

"Z tejże okazji winszujemy Wam dobra wszelkiego, animuszu a żywota fortunnego" – tak kończyła się formuła aktu koronacji, którą odczytano nowej kapuścianej parze królewskiej wybranej na sezon 2003/2004. A w kapuścianej stolicy Polski będą przez rok panować Halina Kruszec z Charsznicy Wsi i Mieczysław Banach z Ciszowic.

O tym, że kapusta to warzywo niemal królewskie, można się było dowiedzieć już na początku dorocznej imprezy odbywającej się w Charsznicy zwyczajowo we wrześniu. Powstało nawet w kraju Towarzystwo Przyjaciół Kapusty, któremu szefuje... Elenora Kapusta. Możliwie największemu spożywaniu kapusty w każdej postaci patronuje aktorka Dorota Stalińska.
 
Warzywa, a w szczególności kapusta, to podstawa egzystencji wielu plantatorów i rolników. To koło zamachowe naszej gospodarki – mówił gospodarz gminy Charsznica, wójt Jan Żebrak.
 
Charsznickie Dni Kapusty zaszczyciło swą obecnością wielu gości, w tym także z zagranicy. Obecni byli m.in.: konsul generalny Ukrainy Aleksander Miodownikow, burmistrz miasta Skalat w woj. tarnopolskim, pani Natalia Stankowska, prezes Fundacji Polsko-Ukraińskiej "Pojednanie" Roman Ilkiw, proboszcz kościoła katolickiego w mieście Skalat ks. Roman, wojewoda małopolski Jerzy Adamik, dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Krzysztof Kosiński, samorządowcy powiatu miechowskiego i ościennych gmin, kombatanci, strażacy. Na koronie stadionu "Spartaka" swoje wyroby prezentowało ponad 50 wystawców; firm nasiennych, ogrodniczych, hodowlanych, producentów środków chemicznych, nawozowych, maszyn i urządzeń rolniczych.
 
Rozstrzygnięto III edycję ogólnopolskiego konkursu na największą kapustę o najmniejszej zawartości azotanów organizowanego od trzech lat przez firmę "Interland" z Kłodawy. Tym razem nie do pokonania okazał się Marcin Garus z Charsznicy. Wyhodowana przez niego "główka" ważyła 12 kg 300 g i zawierała tylko nieco ponad 650 mg azotanów na jeden kilogram (dopuszczalna norma to 1000 mg).
 
Najbardziej widowiskowa była oczywiście koronacja nowej pary królewskiej. Barwny korowód poprzedzany lajkonikiem, paziami i heroldami dotarł przed scenę tuż po godz. 16. Para koni nie nawykła do tak ludnej gawiedzi stanęła jak wryta. Dlatego jadąca karocą ustępująca para królewska, Agnieszka Malinowska i Andrzej Peroń, kilkanaście metrów do sceny musiała pokonać piechotą. Barwnemu ceremoniałowi i tradycji stało się zadość. W gronostajowych płaszczach, z koronami i kapuścianymi berłami zasiedli na tronach z beczek Halina Kruszec i Mieczysław Banach.
 
 "Przyrzekamy do gumienka zaglądać, dopatrzyć się, jeśli w doły chędogo układają. Przyrzekamy dozirać, aby nie brudno w brogi układano, a o brogi się wczas starać. Kapuściane pożytki a rozkoszy stawać chocia innym warzywem nie wzdrygać przyrzekamy" – to fragment przyrzeczenia pary królewskiej w oryginalnym brzmieniu.
 
Święto Kapusty trwało do późnych godzin. Bogaty program wypełniły występy zespołów szkolnych, koncerty, pokazy sprawnościowe strażaków, pokazy szkoły walk wschodu, widowiska plenerowe. Bardzo widowiskowy był także pokaz sztucznych ogni zaproponowany przez organizatorów na zakończenie imprezy.


POWIĄZANE

W dniach 7-9 maja br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzi...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz podsekretarz stanu Adam...

Najlepsze praktyki  Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w okresie od styczni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę