Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Centralny Dzień Buraka 2007

11 lipca 2007
W Kobylnikach pod Kruszwicą odbył się „Centralny Dzień Buraka” zorganizowany już po raz czwarty przez Krajową Spółkę Cukrową S.A.
Jak nas poinformował Łukasz Wróblewski, rzecznik prasowy KSC S.A. na miejsce tegorocznego spotkania wybrano Kobylniki w województwie kujawsko-pomorskim, miejscowość zlokalizowaną w rejonie kontraktacyjnym Oddziału "Cukrownia Kruszwica", w której mieści się siedziba największego dostawcy buraków dla Krajowej Spółki Cukrowej S.A., firmy KOM-ROL zarządzanej przez Lecha Derezińskiego.
Honorowymi gośćmi imprezy byli  podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Paweł Piotrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Stanisław Barnaś, a także były minister i poseł Gabriel Janowski, promujący swoją książkę "Walka o Polski Cukier". Na spotkanie licznie przybyli  również plantatorzy, przedstawiciele urzędów, instytucji i firm kooperujących z branżą cukrowniczą, samorządowcy, władze, pracownicy Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz członkowie komisji zakładowych "S" i OPZZ.

       


– Duża liczba gości, którzy przybyli z całej Polski jest dowodem, że plantatorzy są zainteresowani naszymi imprezami. Chętnie przyjeżdżają, bo Dzień Buraka to znakomita okazja do spotkań z przedstawicielami firm nasiennych i chemicznych, wymiany poglądów na temat polskiego cukrownictwa i integracji branży – mówi Krzysztof Kowa, prezes Zarządu KSC
Tradycyjnym punktem programu były prezentacje nowych odmian buraków, których uprawę zalecają czołowe firmy nasienne i koncerny cukrowe oraz programów herbicydowych, chroniących plantacje buraczane przed zachwaszczeniem. Na olbrzymim polu demonstracyjnym plantatorzy mogli również zapoznać się z najczęściej spotykanymi błędami w ochronie roślin, m. in. ze znoszeniem oprysku i skutkami zastosowania niewłaściwych środków ochrony. Dużym powodzeniem cieszyła też wystawa sprzętu rolniczego. W Kobylnikach pokazano m. in. nowoczesne siewniki do siewu punktowego, opryskiwacze o dużej szerokości roboczej, ciągniki nadające się do współpracy z takimi maszynami oraz kombajny buraczane nowej generacji.
Spotkanie trwało ponad 5 godzin, a jego ukoronowaniem był koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej, pokazy walk wojów i prasłowiańskiego rzemiosła przygotowane przez Zespół Historyczny z Biskupina, a także finałowy konkurs dla plantatorów, w którym kilkadziesiąt nagród ufundowały KSC i firmy prezentujące produkty na imprezie.
- Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu to największy w Polsce producent cukru. W rozpoczynającej się jesienią kampanii 2007/2008 firma planuje zebrać około 4 mln ton buraków, które dostarczy 27 tysięcy plantatorów. Nasze cukrownie wytworzą z nich blisko 600 tysięcy ton cukru . W tej chwili nie sposób ocenić jeszcze ostatecznych plonów ani wydatku cukru. Na razie sytuacja na plantacjach jest dobra, ale jak dowiódł poprzedni rok pogoda w lecie bywa kapryśna i na polach może się wiele zmienić. Jestem jednak optymistą – mówi  Krzysztof Kowa.




POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę