aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

SYTUACJA NA RYNKU WIEPRZOWINY

31 maja 2023
SYTUACJA NA RYNKU WIEPRZOWINY

Pod koniec kwietnia odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca oraz Grupy Dialogu Społecznego poświęcone sytuacji na rynku trzody chlewnej, w których wzięła udział Katarzyna Capecka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.

Dobrostan zwierząt

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca przedstawiono najnowsze wnioski do trwającego przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA, aby poprawić dobrostan świń hodowlanych, należy unikać stosowania klatek i obcinania ogonów na rzecz alternatywnych środków, takich jak zwiększenie powierzchni kojców oraz rezygnacji z całkowicie rusztowej podłogi, co budzi obawy wśród hodowców i producentów świń. Ponadto ujawniony przez portale projekt sprawozdania z oceny skutków tego przeglądu potwierdza, że Komisja skłania się ku przestrzeganiu zaleceń (EFSA). Niestety planom wprowadzenia kolejnych nowych i kosztownych zasad nie towarzyszy refleksja o przyszłości hodowców w Unii Europejskiej. – Unijni producenci wieprzowiny mają coraz większe wymagania a coraz mniej pieniędzy na wdrożenie nowych przepisów. Biorąc pod uwagę dotychczasowe plany Komisji Europejskiej można się spodziewać, że będzie jeszcze gorzej. W efekcie  wkrótce na rynku może zabraknąć surowca, dlatego nie możemy dopuścić do uzależnienia się od importu mięsa z krajów trzecich. Musimy dbać o niezależność żywnościową UE i konkurencyjność europejskiej wieprzowiny na rynku światowym – przekazała po spotkaniu Katarzyna Capecka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.

Walka z ASF trwa

Przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG Sante) poinformował o najnowszej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej afrykańskiego pomoru świń w UE. W 2022 r. odnotowano 379 ognisk ASF u świń (87% w Rumunii). Do 25.04.2023 wykryto 68 ognisk u świń (95% w Rumunii).

Według DG Sante, analizując rozprzestrzenianie się wirusa na świecie można stwierdzić, że strategia w UE przynosi dobre rezultaty, choć jego kontrola u dzików jest trudniejsza niż w przypadku zwierząt gospodarskich. Największym wyzwaniem pod względem bioasekuracji są wciąż gospodarstwa drobnotowarowe. UE posiada unikalną wiedzę i doświadczenie w zakresie zapobiegania, kontrolowania i eliminowania ASF. Jedynym krajem, który zwalczył ASF u dzików jest Belgia. Dobrze radzą sobie także Czesi, choć ASF w tym kraju pojawił się w listopadzie 2022 r. (przypadek u dzika przy granicy z Polską).

Jednocześnie Komisja Europejska promuje rozwój szczepionek dla trzody chlewnej i dzików. Przeznaczono 12 mln euro na programy badawcze w ramach projektu Horizon. We Francji prowadzone są bardzo obiecujące badania nad szczepionką dla dzików podawaną drogą doustną. Wyeliminowanie tej choroby u dzika jest kluczowe dla efektywnej kontroli w gospodarstwach.

Sytuacja rynkowa

Podczas posiedzenia Grupy Dialogu Społecznego eksperci zauważyli, że spadająca liczba gospodarstw hodowlanych i afrykański pomór świń przekładają się na spadek produkcji w UE w 2023 r. Dzieje się tak pomimo poprawy sytuacji cenowej na rynku pasz. Ze względu na ograniczoną podaż ceny wieprzowiny w UE oscylują na rekordowych poziomach. Ale to z kolei sprawia, że eksport jest stosunkowo mniej konkurencyjny. Eksport wieprzowiny z UE spadł o ponad 16% w 2022 r., głównie z powodu 50% redukcji eksportu do Chin.

 

źródło: 

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych

oprac. redakcja ppr.pl, źródło: Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę