aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

#StopASF - Polska w ESFA

28 czerwca 2023
#StopASF - Polska w ESFA

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii łączą siły w 2023 r. w ogólnoeuropejskiej kampanii wspierającej walkę z afrykańskim  pomorem świń (ASF).  Czwarta edycja kampanii #StopASF ma na celu zwiększenie świadomości wśród rolników, myśliwych i lekarzy weterynarii w osiemnastu krajach europejskich, w tym w Polsce. Tematyka kampanii dotyczy tej niezwykle zaraźliwej choroby i zachęca do podjęcia działań w celu powstrzymania jej rozprzestrzeniania się.

„W ciągu ostatniej dekady afrykański pomór świń miał dramatyczny wpływ na europejski sektor hodowli trzody chlewnej i wciąż zakłóca lokalną oraz regionalną gospodarkę. Podczas, gdy najnowsze dane wskazują, że wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa przynoszą efekty, sytuacja w całej Europie  nie jest zadowalająca i musimy zachować czujność. Rolnicy, myśliwi i lekarze weterynarii mają szczególnie ważną rolę do odegrania w zgłaszaniu podejrzanych przypadków."- powiedział Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA.

Kampania #StopASF zachęca rolników, weterynarzy i myśliwych do "wykrywania, zapobiegania, zgłaszania" przypadków ASF u świń i dzików. Akcja jest prowadzona we współpracy z lokalnymi samorządami w osiemnastu krajach, a w Polsce przez Główny Inspektorat Weterynarii.

Stanowisko Głównego Inspektoratu Weterynarii Afrykański pomór świń jest wirusową zakaźną chorobą dotykającą świnie oraz dziki i może mieć poważny wpływ na populację tych grup zwierząt i opłacalność hodowli świń, powodując utrudnienia w ich przemieszczaniu oraz w handlu mięsem i produktami wieprzowymi w Unii Europejskiej, a także w eksporcie do państw trzecich. Z uwagi na brak możliwości leczenia oraz stosowania szczepionek przeciwko tej chorobie najważniejsze jest zapobieganie jej występowaniu i rozprzestrzenianiu się.

W Polsce choroba wystąpiła po raz pierwszy w 2014 r. i występuje w  populacji dzików, skąd może zostać przeniesiona do gospodarstw. Działania w zakresie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF wymagają podejmowania aktywności na wielu płaszczyznach. Jednym z podstawowych elementów prewencji transmisji do gospodarstw wielu chorób, w tym ASF, jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno ograniczenia możliwości przeniesienia wirusa ze środowiska naturalnego do gospodarstw utrzymujących świnie, jak również w samym środowisku naturalnym (rola bioasekuracji myśliwych, pracowników służb leśnych, ale także pracowników innych gałęzi gospodarki, np. sektora turystyki, a także samych podróżnych). Dlatego też niezmiernie istotne jest ciągłe podnoszenie świadomości społecznej  poprzez szkolenia i kampanie informacyjne.”

W 2022 r. liczba ognisk ASF u świń  i dzików znacznie spadła w krajach takich jak Rumunia, Polska i Bułgaria w porównaniu z poprzednim rokiem, jak wynika z nowego raportu opublikowanego dziś przez [1]EFSA. Jednak ASF pojawia się w nowych miejscach, m.in. w Grecji, Czechach  oraz w krajach sąsiadujących z UE, takich jak Serbia i Mołdawia. Po raz pierwszy ASF został zgłoszony w  Macedonii Północnej w 2022 roku.

Ucz się, angażuj, udostępniaj

Odwiedź stronę internetową kampanii EFSA ASF,  aby uzyskać więcej informacji, a także arkusze informacyjne, infografiki, gotowe do użycia posty w mediach społecznościowych i inne materiały.

Jako agencja UE EFSA podlega  rozporządzeniu (UE) 2018/1725, które  ma taką samą moc prawną jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych (UE) 2016/679 (RODO) mające zastosowanie w państwach członkowskich UE i które jest dostosowane do przepisów i zasad RODO dotyczących ochrony danych osobowych.


[1] Sprawozdanie EFSA pt. "Analiza epidemiologiczna afrykańskiego pomoru świń w Unii Europejskiej w 2022 r."

oprac. e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

W czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w ...

Ważna informacja dotycząca bezpieczeństwa użytkowania gazowych przepływowych pod...

Alvise Pérez, lider nowej hiszpańskiej skrajnie prawicowej partii Se Acabó la Fi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę