Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MRiRW zaleca ostrożność hodowcom drobiu po stwierdzeniu ptasiej grypy w Zachodniopomorskiem

10 listopada 2016
MRiRW zaleca ostrożność hodowcom drobiu po stwierdzeniu ptasiej grypy w Zachodniopomorskiem
PAP/EPA / AXEL HEIMKEN

Wszyscy hodowcy drobiu, w szczególności posiadający gospodarstwa położone przy zbiornikach wodnych, powinni zachowywać szczególną ostrożność w związku ze stwierdzeniem u dzikich ptaków w okolicach Szczecina wirusa ptasiej grypy H5N8 - przekazał we wtorek resort rolnictwa.

Hodowcy zobowiązani są stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa - zaznaczyło MRiRW.

Z podobnym zaleceniem wystąpił we wtorek wojewoda zachodniopomorski.

Wirusa ptasiej grypy H5N8 potwierdzono w stadzie padłych dzikich ptaków, które w ubiegłym tygodniu znaleziono w Lubczynie nad Jeziorem Dąbie - wynika z informacji służb prasowych zachodniopomorskiego wojewody.

We wtorek resort rolnictwa zorganizował spotkanie z udziałem wojewódzkich lekarzy weterynarii, zorganizowanym w związku z potwierdzeniem wystąpienia choroby u dzikich ptaków w województwie zachodniopomorskim. Jak poinformował, MRiRW reprezentowała Ewa Lech.

Lech - według komunikatu ministerstwa - zapewniła, że pojawienie się wirusa u ptaków dzikich nie powoduje utraty statusu państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

"Najważniejsze zadanie teraz, to zabezpieczenie gospodarstw, zarówno małych jak i dużych, przed przeniesieniem wirusa. Pojawienie się wirusa w gospodarstwie będzie skutkowało reperkusjami w handlu. Wirus stwierdzony u ptaków dzikich takich reperkusji nie powoduje" - podkreśliła wiceminister. "Podejmujemy odpowiednie działania i uczulamy rolników, aby przestrzegali zasad bioasekuracji. Aby między innymi zabezpieczali paszę i utrzymywali drób w zamknięciu" – dodała.

Główny Inspektor Weterynarii przekazał zalecenia obowiązujące posiadaczy gospodarstw rolnych szczególnie na terenie trzech powiatów: szczecińskiego, goleniowskiego i polickiego.

Wszyscy hodowcy drobiu zwłaszcza posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych powinni zachowywać ostrożność i stosować środki minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Należy zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany, a także stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne - głosi zalecenie.

Hodowcy powinni także szybko poinformować lekarzy weterynarii lub wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta o podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków, zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i drobiu hodowanego przez ludzi.

Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością, zakaźnością oraz możliwości przeniesienia na ludzi - wynika z informacji wojewody. U ptaków padłych w Lubczynie stwierdzono podtyp wirusa H5N8k, który należy do szczepów zjadliwych, ale stwarza niewielkie zagrożenie dla człowieka. Przypadki infekcji u ludzi notowano głównie przy podtypach H5N1 oraz H7N9 - człowiek może tymi podtypami wirusa zakazić się od zwierząt; nie zanotowano przeniesienia z człowieka na człowieka.

Według wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego, należy zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu z dzikimi ptakami. Nie wolno także dotykać znalezionych padłych ptaków i należy niezwłocznie poinformować o takich przypadkach służby weterynaryjne – przestrzega wojewoda.

(PAP)


POWIĄZANE

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...

Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski przekazał 18.11.2024 pod...

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są niezbędne dla naszego zdrowia, a ich supleme...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę