aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mapa średnich cen energii w styczniu 2023 r. – analiza Energy Solution

7 lutego 2023
Mapa średnich cen energii w styczniu 2023 r. – analiza Energy Solution

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała comiesięczną analizę średnich cen energii. W styczniu 2023 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio ponad 127 Euro, czyli niemal połowę mniej, niż wynosiła średnia cena z ubiegłego miesiąca. W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 133 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła w styczniu nieco ponad 164 Euro. W Polsce spółki handlujące energią, oczekiwały za 1 MWh ponad 186 Euro.
Mapę średnich cen energii komentuje Edyta Bartoszek, Manager ds. Zakupów Energii Elektrycznej i Paliwa Gazowego, ekspertka firmy Energy Solution.
Średnia cena energii na rynku SPOT w styczniu w UE zmalała o ponad 47 proc. w stosunku m/m i wyniosła 127,73 EUR/MWh,
W Polsce średnia cena energii SPOT w styczniu była niższa o blisko 23 proc. m/m, kosztowała 133,12 EUR/MWh,
Średnia cena energii w UE dla kontraktu terminowego (BASE Y-23) spadła w styczniu m/m ok. 43 proc. i wyniosła 164,21 EUR/MWh,
W Polsce średnia cena energii (BASE Y-23) w styczniu wyniosła 186,37 EUR/MWh i była o ok. 16,5 proc. niższa od tej w grudniu;
W styczniu obserwowaliśmy spadek i stabilizację cen nośników energii, na co pozytywnie wpłynął wysoki poziom generacji wiatrowej, a także łagodna pogoda

 

 

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w minionym miesiącu wyniosła dla całej opisywanej strefy 127,73 EUR/MWh, wobec 241,48 EUR/MWh w grudniu (- 47,11 proc.).
Podobnie jak w przypadku zeszłego miesiąca, styczeń pod względem wycen na RDN był podzielony na dwa odmienne okresy. Pierwsza część miesiąca to spadek zapotrzebowania w okresie noworocznym z podwyższoną generacją wiatrową. Początek roku odznaczył się w Polsce nowym rekordem w produkcji energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych – w poszczególnych godzinach energia wiatrowa stanowiła 32 proc. zapotrzebowania. Ten okres rozliczył się poziomem 548,27 zł/MWh (-28 proc. vs druga połowa miesiąca).
Druga połowa miesiąca cechowała się niższym poziomem generacji OZE (z wyjątkiem 2 ostatnich dni miesiąca) przy zwiększonym zapotrzebowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego i utrzymującym się wysokim poziomie wyłączeń z pracy głównych bloków polskich elektrowni. Średni hurtowy koszt energii elektrycznej w ostatnich dwóch tygodniach miesiąca utrzymywał na poziomie 700 zł/MWh. Sytuacja na rynku nadal wygląda znacznie lepiej, niż można było się spodziewać jeszcze pod koniec ubiegłego roku, a sprzyjająca obecnie pogoda, pod względem temperatury i oddawanej do sieci energii przez OZE, pozwala na oszczędzanie zapasów surowców energetycznych.

 

Średnia cena kontraktów terminowych na 2023 r. wyniosła 164,21 EUR/MWh i była niższa od grudniowej aż o -42,8 proc. Wysoka produkcja energii elektrycznej z elektrowni atomowych i źródeł odnawialnych zmniejsza presję na europejskie rynki węgla i gazu. Na początku roku we Francji dostępnych było 73 proc. z 56 reaktorów w tym kraju. To znacznie więcej niż w ostatnich miesiącach (dla porównania, tylko 40 proc. z 56 reaktorów Francji było dostępnych w sierpniu 2022 r.), co łagodzi niektóre obawy o dostawy energii we Francji i Europie oraz pozytywnie wpływa na wyceny.
Na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie notowania na kontrakcie na 2023 r. kształtowały się w przedziale 791-1029 zł/MWh. Względnie wysokie temperatury w trwającym sezonie grzewczym, przy przyroście generacji wiatrowej, a także wysoki poziom wypełnienia magazynów oraz kontynuacja dostaw LNG pozwoliły na oddalenie ryzyka niedoborów podażowych energii w Europie, czego efektem są obecne spadki wycen na rynku terminowym oraz relatywnie niewysoka wycena SPOT. Sytuacja podażowa będzie również ulegała stopniowej poprawie wraz z wydłużaniem się dni i większym nasłonecznieniem.
***
Firma Energy Solution zajmuje się profesjonalnym doradztwem w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego, obejmującym obszar merytoryczny, finansowy oraz prawny. Spółka posiada kompetencje w zakresie projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji. Świadczy usługi w obszarze audytów efektywności energetycznej (białe certyfikaty) oraz audytów energetycznych przedsiębiorstw. Realizuje na rzecz klientów instalacje fotowoltaiczne, jak i rozwija projekty farm PV. W 2018 roku rozpoczęła prace nad systemem telemetrii danych energetycznych, skutecznie wdrażając rozwiązanie w ponad 16 krajach Europy. Wśród klientów Energy Solution znajdują się zakłady produkcyjne, sklepy, sieci handlowe, deweloperzy, banki oraz podmioty z sektora finansów publicznych: miasta, gminy, powiaty, uczelnie publiczne, szpitale. Więcej na temat firmy: www.energysolution.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę