aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Koło Ostrowa Wlk powstanie hybrydowy magazyn energii

18 października 2022
Koło Ostrowa Wlk powstanie hybrydowy magazyn energii

Urządzenie będzie demonstratorem nowoczesnej technologii, która połączy produkcję wodoru, gazu i prądu. Energia zostanie też zgromadzona w sprężonym dwutlenku węgla. Projekt ma kosztować 120 mln zł, ponad ¼ kwoty przekaże Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Demonstrator zostanie uruchomiony w oddziale Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Odolanowie. Twórcy zakładają wygenerowanie mocy 5 MW. Wcześniej specjaliści opracują studium wykonalności, na co poświęcą 9 miesięcy. Następnie studium ocenią eksperci NCBiR i wreszcie inwestycja przejdzie do etapu budowy i testów pilotażowej instalacji. Projekt ma kosztować 120 mln zł, z czego ponad 34 mln będą pochodziły z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Elementy hybrydowej konstrukcji

Magazyn energii zbuduje konsorcjum, którego liderem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Partnerami spółki są Politechnika Śląska oraz Instytut Technologii Paliw i Energii. Przedsięwzięcie nazwane “Systemem wytwarzania wodoru oraz syntetycznego gazu ziemnego z funkcjonalnością w zakresie wytwarzania oraz magazynowania energii elektrycznej” dotyczy konstrukcji o hybrydowym charakterze. Ma to być demonstrator magazynu energii, który łączy 4 elementy. Są nimi: podsystemy produkcji zielonego wodoru, syntetycznego gazu ziemnego i energii elektrycznej z wykorzystaniem spalania tlenowego oraz podsystem magazynowania energii w sprężonym dwutlenku węgla. W przyszłości, poza oddziałem PGNiG w Odolanowie, takie konstrukcje mogą powstawać w klastrach energetycznych.

Specyfika Hy-Chess

Przedstawiciel jednego z konsorcjantów, prof. Łukasz Bartela z Politechniki Śląskiej, wyjaśnia, że technologia zastosowana w ramach Hy-Chess umożliwia wykorzystywanie urządzeń, które już są na rynku. A zatem nie trzeba ich specjalnie projektować i produkować.

Podstawowym wyzwaniem dla budowy systemu wielkoskalowego jest organizacja miejsca dla magazynowania dwutlenku węgla, pełniącego rolę nośnika energii – dodaje naukowiec. – Doświadczenie w budowie wielkoskalowych magazynów gazu, które ma PGNiG, pozwolić opracowywać wysokosprawne hybrydowe systemy magazynowania energii elektrycznej, których pojemność osiągnie poziom nawet kilkuset MWh.

Jak uzupełnia dr Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Paliw i Energii, kwestia magazynowania energii stanowi ważne wyzwanie w kontekście całej gospodarki.

źródło: Platforma Przemysłu Przyszłości

Damian Kwiek


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę