Większa grupa uczniów będzie mieć prawo do stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego – przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw, nad którym rozpoczęły wczoraj prace sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
Zgodnie z projektem, prawo do stypendium i zasiłku ma przysługiwać uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki, a także słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
Taką pomoc ma otrzymać uczeń, słuchacz lub wychowanek znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna. Wysokość dochodu uprawniającego do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 316 zł na osobę w rodzinie.
Stypendium szkolnego nie będzie mógł otrzymać uczeń, słuchacz lub wychowanek, który otrzymuje już inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych.