Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Warszawscy studenci chcą emigrować

3 lutego 2004

Blisko połowa studentów największych warszawskich uczelni chciałaby wyjechać na stałe za granicę, zdecydowana większość wyjechałaby na rok-dwa - wynika z badań przeprowadzonych przez Student News - Badania Rynkowe i Społeczne.

- Te wyniki nas zaskoczyły. Nie sądziliśmy, że aż tylu młodych chce wyjechać i że aż tak źle oceniają swoje perspektywy. Będziemy badać, jak się to zmienia na różnych etapach wchodzenia do Unii Europejskiej - mówi Grzegorz Sygnowski z Instytutu Socjologii UW, współprowadzący badania planów i nastrojów studentów przed akcesją Polski do UE.

Badania objęły największe uczelnie warszawskie: Uniwersytet, Politechnikę, Szkołę Główną Handlową i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Okazuje się, że prawie połowa studentów chciałaby wyjechać za granicę na stałe, a 84 proc. - na rok, dwa.

Studenci zaskoczeni nie są. - Pracuję jako informatyk. Firmy zwalniają ludzi i mniej płacą. Kilku moich kolegów już wyjechało do Irlandii i poważnie myślę, czy do nich nie dołączyć - mówi Piotr, student radiokomunikacji na Politechnice.

Najchętniej wyemigrowaliby studenci SGH. Najmniej chętnie - SGGW. - Co z tego, że kończymy najlepszą uczelnię ekonomiczną, że znamy języki i mamy zagraniczne staże? Możemy najwyżej znaleźć pracę za 1700 złotych. Mnie to nie interesuje - mówi Mariusz Surmacz, kończący SGH. Ma kilka pomysłów: studia doktoranckie we Włoszech, praca w instytucjach europejskich w Brukseli, wyjazd do Anglii i USA.

Rektor SGH prof. Marek Rocki nie widzi powodów do niepokoju: - Studenci wyjeżdżają często na praktyki i staże zagraniczne, wiedzą więc, że sobie poradzą. Po to wchodzimy do UE, żeby wspólny był też rynek pracy i można było wybierać.

Część studentów wolałaby znaleźć pracę w Polsce. Jak Ela Nienałtowska, studentka V roku zootechniki na SGGW: - Tu mogłabym robić to, co chcę. Za granicą muszę zrezygnować z ambicji. Ale jeśli nic nie znajdę - wyjadę.

- Trochę się obawiam, że to wejście Polski do UE może w pierwszym okresie ułatwić odpływ najzdolniejszych. Będzie po prostu stosunkowo łatwo wyjechać. I jeśli ta stagnacja ekonomiczna u nas się utrzyma, może to być niebezpieczne - mówi prof. Piotr Węgleński, rektor UW.

Socjolog prof. Kazimierz Krzysztofek (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) uspokaja, że te wypowiedzi studentów to na razie deklaracje: - Nie wiadomo, jak się w rzeczywistości zachowają po skończeniu studiów. To pokolenie jest sfrustrowane sytuacją na rynku pracy, tym, że nawet dobre wykształcenie nie daje gwarancji na ułożenie przyszłości.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę