W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie rozpoczyna działalność Ursynowski Uniwersytet Trzeciego Wieku im. J.U. Niemcewicza.
Pierwsze zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczną się w salach wykładowych SGGW już pod koniec października. „Zainteresowanie tą formą dokształcania i spędzania wolnego czasu jest ogromne” – zapewnia Irena Roguska, wiceprezes Stowarzyszenia, które prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku. „Zgłaszają się do nas osoby w różnym wieku, które chcą się dowiedzieć czegoś nowego, poznać nowych przyjaciół. Dla nich to także doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego program zajęć dostosowujemy do zgłaszanych potrzeb” – dodaje Jan Piasecki, prezes Stowarzyszenia .
Zajęcia, seminaria i wykłady będą prowadzone w dni robocze i będą trwały około 5 godzin dziennie. Na początek Ursynowski Uniwersytet Trzeciego Wieku proponuje następujące zajęcia: stosowanie diety w zależności od wieku, ekologia w domu i życiu codziennym, ogrodnictwo, zielarstwo i ziołolecznictwo, pielęgnacja zwierząt domowych, podstawowa obsługa komputera, zajęcia z rekreacji ruchowej (basen, gimnastyka profilaktyczna), kursy języków obcych oraz wykłady na tematy związane z medycyną i leczeniem. Organizatorzy planują także różnego rodzaju imprezy kulturalne i turystyczne, tworzenie kół zainteresowań (np. plastyczne, muzyczne i prowadzenie chóru). Ponadto zgłaszający się słuchacze będą mieć możliwość udzielania się w pracy społecznej, polegającej na przykład na sprawowaniu opieki merytorycznej nad powstającymi kołami zainteresowań.
Uczestnicy Uniwersytetu wnoszą opłatę roczną w kwocie 100 PLN. Na prowadzenie działalności Stowarzyszenie będzie pozyskiwać także środki finansowe z różnych instytucji, między innymi przygotowuje wniosek o pieniądze pochodzące z pomocy Unii Europejskiej.
Zapisy na zajęcia w Ursynowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbywają się codziennie, w godz. od 10.00 do 14.00 pod numerem telefonu: 022/ 593 13 14.
W Polsce działa ponad 40 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w tym kilkanaście w Warszawie. Najstarszy z nich nosi imię Haliny Szwarc i od 30 lat działa przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Na tym Uniwersytecie co roku kształci się ok. tysiąca osób.