MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Trzoda chlewna w gospodarce narodowej

19 grudnia 2001

Obchody uroczystej konferencji zorganizowanej w ramach obchodów 50-lecia AR we Wrocławiu dla uczczenia 80 rocznicy urodzin prof. dra hab. Jerzego Kotlińskiego oraz 70. rocznicy urodzin prof. dra hab. Wiesława Poznańskiego rozpoczął kierownik Katedry Hodowli Trzody Chlewnej prof. dr hab. Stanisław Jasek. 

Po przywitaniu licznie przybyłych gości przybliżył wszystkim sylwetki obu szacownych Jubilatów.

Prof. dr hab. Jerzy Kotliński urodził się w Piaskach k. Lublina. W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej. W październiku 1940 roku został zaprzysiężony w konspiracji, a w marcu 1943 roku wstąpił do oddziału partyzanckiego "Wybranieccy" pod dowództwem Mariana Sołtysiaka -"Barabasza".
Za całokształt działalności bojowej otrzymał m.in.: Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Krzyż Walecznych, Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939.
W 1945 roku rozpoczął studia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. W październiku 1947 roku został mianowany zastępcą asystenta w Katedrze Szczegółowej Hodowli Zwierząt Domowych. Na uczelni pracował nieprzerwanie do przejścia na emeryturę w 1991 roku.
Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji na uczelni oraz w licznych instytucjach związanych z rolnictwem. Brał również czynny udział w propagowaniu wiedzy rolniczej. Pracował jako redaktor "Zaleceń Zootechnicznych dla Dolnego Śląska", mutacji "Plonu", "Rolnika Dolnośląskiego" oraz "Nowin Nadodrzańskich".
Zainteresowania naukowe prof. Kotlińskiego dotyczyły:
- rozwiązywania zagadnień hodowlanych,
- żywienia trzody chlewnej oraz wykorzystania mniej znanych i rzadko stosowanych pasz,
- wychowu prosiąt,
- ekonomiki tuczu oraz produkcji świń w gospodarstwach wielkostadnych i fermach przemysłowych.
Profesor jest autorem 70 prac naukowo-badawczych, 170 innych opracowań i artykułów, 3 skryptów oraz 1 przewodnika do ćwiczeń. Wypromował 13 doktorów oraz kierował 170 pracami magisterskimi.
Od czasu przejścia na emeryturę swój czas poświęca głównie na utrwalanie historii oddziału "Wybranieckich". Wydał 12 opracowań książkowych, z których 2 otrzymały nagrodę i wyróżnienie na konkursach zorganizowanych przez Wojskowy Instytut Historyczny w Rembertowie. Swoje przeżycia z okresu okupacji zawarł również w 6 tomikach wierszy i 7 artykułach.

Prof. dr hab. Wiesław Poznański urodził się 16 grudnia 1930 roku w Kamionce Strumilowej w woj. tarnopolskim. 
W 1951 roku rozpoczął studia na Wydziale Zootechnicznym WSR we Wrocławiu. Przed ukończeniem studiów został zaangażowany w charakterze asystenta w Zakładzie Hodowli Trzody Chlewnej, kierowanym przez prof. Kotlińskiego.
Problematyka badawcza podejmowana przez prof. Poznańskiego obejmowała:
- poszukiwanie skutecznych sposobów zapobiegania anemii u prosiąt,
- żywienie loch, prosiąt i tuczników ze szczególnym wykorzystaniem pasz gospodarskich i odpadowych,
- doskonalenie technologii utrzymania świń w fermach wielkostadnych ze szczególnym uwzględnieniem odchowu prosiąt,
- ustalenie najkorzystniejszych wariantów krzyżowania towarowego świń z użyciem ras krajowych i importowanych.
Na dorobek profesora składa się ponad 200 pozycji piśmiennictwa. Otrzymał on 2 nagrody ministra szkolnictwa wyższego i kilkanaście nagród rektora uczelni. Pod jego kierunkiem 4 osoby wykonały prace doktorskie, a 74 magisterskie.
Na podkreślenie zasługuje działalność dydaktyczno-wychowawcza. Jego wykłady i inne zajęcia dydaktyczne zyskały wśród społeczności studenckiej wysokie uznanie, czego dowodem było wyróżnienie w konkursie na najlepszego wykładowcę.
Profesor Poznański oprócz działalności naukowo-dydaktycznej pełnił też szereg odpowiedzialnych funkcji administracyjnych i społecznych. Był m.in. prodziekanem i dziekanem Wydziału Zootechnicznego, był członkiem zespołu Konsultacyjnego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej oraz Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Rolnictwa ds. Produkcji Trzody Chlewnej.

W dalszej części uroczystej laudacji głos zabrał J.M. Rektor AR we Wrocławiu prof. dr hab. Tadeusz Szulc. Składając życzenia i gratulacje opowiadał o swojej współpracy z Jubilatami.
Następnie zabierali kolejno głos przybyli: przedstawiciele ośrodków naukowych z całej Polski, Dziekan oraz kierownicy Katedr Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt AR we Wrocławiu, pracownicy Okręgowej Stacji Hodowli Zwierząt, Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz inni goście i studenci. Ponad sto osób podchodziło, by uścisnąć i ucałować obu Profesorów. Odczytywano listy gratulacyjne, często przywoływano wspomnienia wspólnej pracy czy spotkań. Z honorami przekazywano kwiaty i pamiątkowe prezenty. Atmosfera uroczystości była bardzo podniosła i wzruszeni byli nie tylko dostojni Jubilaci. Na zakończenie tej części konferencji zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Po przerwie obiadowej wygłoszono 6 wykładów.

Pierwszy wystąpił prof. dr hab. Marian Różycki z Instytutu Zootechniki w Balicach z referatem nt.: "Stan hodowli trzody chlewnej w Polsce". "Stan hodowli trzody chlewnej w Czechach" omówił prof. ing. Vaclav Matoušek z Uniwersytetu w Czeskich Budziejowicach. Z kolei "Hodowlę trzody chlewnej w Niemczech" przedstawił prof. dr Henning Willeke z Fachhochschule Weihenstephan, oddział Triesdorf.

Pozostałe trzy wykłady dotyczyły problemów hodowli i doskonalenia świń. Prof. ing. Josef Dvořak zreferował zagadnienia związane z "Wykorzystaniem genetyki molekularnej w doskonaleniu świń". Następnie przedstawiciel firmy Schaumann prof. dr Johen F. Riebensahm wystąpił z odczytem nt. "Unia Europejska – ryzyko czy szansa dla polskiej produkcji świń". Obrady zakończyła prof. dr hab. Maria Koćwin-Podsiadła z Akademii Podlaskiej w Siedlcach referując temat  "Rynek mięsa wieprzowego w Polsce i wyzwania w procesie integracji z Unią Europejską".

Sponsorami konferencji byli: Basf-Polska Sp. z o.o., Dossche Sp. z o.o., Polskie Sano Sp. z o.o., Zakłady Farmaceutyczne "Biowet" Sp. z o.o., Schaumann Polska Sp. z o.o., LNB Poland, Biuro Handlowo Usługowe "Eurofarm".

AR, 9.04.2001

POWIĄZANE

Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii na Uniwersytec...

5 sposobów na zbudowanie zdrowej relacji z jedzeniem u dorosłych i dzieci według...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę