Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rusza wielka Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

15 października 2003

Przez trzy miesiące 850 zespołów z ponad pół tysiąca szkół ponadgimnazjalnych będzie inwestować wirtualne 100 tys. zł w akcje spółek giełdowych i lokaty bankowe. Kto zostanie rekinem giełdowym dowiemy się 15 stycznia 2004 r.

To wielki skok zainteresowania Szkolną Internetową Grą Giełdową (SIGG), bowiem w poprzedniej edycji, trwającej od października 2002 r. do połowy stycznia 2003 r., uczestniczyły tylko 122 zespoły z 77 szkół. W sumie złożyły one ponad 16 tys. zleceń, zaś wirtualny obrót sięgnął 52 mln zł. Wyniki inwestycyjne były wówczas bardzo dobre: najlepszy zespół zarobił blisko 40 proc., a ponad połowie udało się osiągnąć zysk (w tym czasie WIG20 zyskał 13 proc.). W obecnej edycji najwięcej szkół zgłosiło się z województwa mazowieckiego oraz śląskiego - w sumie stanowią ok. 30 proc.

Uczniowie startujący w grze będą czuli się jak prawdziwi inwestorzy giełdowi, bowiem w SIGG inwestuje się pieniądze w systemie notowań ciągłych on line w oparciu o dane giełdowe. Tak jak w biurach maklerskich od wartości zleceń potrącana będzie prowizja. Wygra ten zespół, którego portfel akcji i lokat bankowych osiągnie najwyższą wartość. Najlepsi wyjadą na zagraniczne kursy i szkolenia, dostaną komputery, sprzęt elektroniczny i książki.

Od początku października zespoły mogły grać "na sucho", aby najlepiej przygotować się do właściwej rozgrywki. Niektórzy podeszli do tego jak najbardziej serio i inwestowali bardzo intensywnie zupełnie jak na giełdzie robią to tzw. day-traderzy - potrafili złożyć nawet po ponad 300 zleceń. Najwyższe zwroty z portfeli przekraczały 10 proc.

Twórcami projektu SIGG jest Kancelaria Prezydenta RP oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, zaś organizatorem Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego w ramach programu "Internet w szkołach - Projekt Prezydenta RP". "Gazeta Wyborcza" jest patronem medialnym.


POWIĄZANE

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit Mikroorganizmy zamieszkują z...

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmian...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę