Ruszyła kolejna edycja Programu Stypendiów Pomostowych. O dofinansowanie na pierwszy rok studiów mogą ubiegać się tegoroczni maturzyści pochodzący z byłych terenów popegieerowskich.
To nie jedyny warunek, jaki muszą spełniać zainteresowani. Do wniosku o stypendium należy dołączyć zaświadczenie o przyjęciu na studia oraz potwierdzenie o zatrudnieniu rodziców w byłych państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej przez okres co najmniej 3 lat. Dochód na osobę w rodzinie kandydata nie może przekraczać 532 zł, zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Stypendia skierowane są do osób zamieszkujących środowiska wiejskie lub miasteczka do 20 tysięcy mieszkańców. Wnioski o przyznanie stypendium można uzyskać w terenowym oddziale Agencji Nieruchomości Rolnych, lub w szkołach średnich, które zawarły odpowiednie umowy z Agencją. Takie porozumienia zostały podpisane przez 160 placówek w województwie. Ich zadaniem było wysunięcie kandydatury maturzystów pochodzących z rodzin o najniższym dochodzie i przekazanie list z nazwiskami do 15. maja pracownikom agencji.
Szkoły zgłosiły aż 250 uczniów pretendujących do programu. Termin składania wniosków upłnął 31 lipca. Jak dotąd, do lokalnego oddziału ANR wpłynęło ok. 40 podań. - Jestem zmartwiony tak niewielką liczbą chętnych. Świadczy to o spadającym zainteresowaniu kontynuacją nauki na uczelniach wyższych w środowiskach, do których adresowany jest nasz program - niepokoi się zastępca dyrektora ANR, Grzegorz Smytry.
Autorami i organizatorami programu jest Fundacja Edukacyjnej Przedsiębiorczości w porozumieniu z Polsko - Amerykańską Fundacją Wolności, Agencją Nieruchomości Rolnych i Narodowym Bankiem Polskim. W tegorocznej puli znajdzie się aż 1135 stypendiów do rozdysponowania. Przeznaczono na ten cel blisko 5 mln zł. W ubiegłym roku zainteresowanie stypendiami w regionie było wyższe niż obecnie. O dofinansowanie na pierwszy rok studiów starało się 90 abiturientów, z czego stypendia otrzymało blisko 60 osób. Wśród wyróżnionych kandydatów znalazło się aż 18 osób ubiegających się o przyjęcie na ATR. Pozostałe stypendia przydzielono żakom UMK i AB - na każdej uczelni przypadło równo po 15 stypendiów.
ANR zobowiązana jest przesłać zaakceptowane przez siebie podania łódzkiej siedzibie FEP-u do 20. sierpnia. Tam nastąpi rozdzielenie środków zgodnie z kryteriami przyjętymi w regulaminie. Na gotowe listy z nazwiskami przyszli studenci muszą jeszcze trochę poczekać. Zgodnie z obietnicą, wszyscy kandydaci do 20 września otrzymają odpowiedzi pocztą. Organizatorzy nie wykluczają utworzenia dodatkowej puli pieniędzy dla spóźnialskich, którzy nie zdążą złożyć odpowiednich wniosków w terminie.