Młodzież pochodząca ze wsi, która nie jest zameldowana na stałe, nie może ubiegać się o stypendium z funduszy strukturalnych – twierdzi rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do wicepremiera Jerzego Hausnera.
Rzecznik zwraca uwagę, że program stypendialny przewidziany w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zakończonych egzaminem maturalnym i dla studentów. Pomoc ta ma być adresowana do tej młodzieży, która pochodzi z terenów wiejskich oraz znajduje się w trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej podjęcie i kontynuowanie kształcenia na poziomie wyższym.
Warunkiem uzyskania stypendium jest przedstawienie dokumentu np. dowodu osobistego lub zaświadczenia o zameldowaniu potwierdzającego stałe zameldowanie na terenie powiatu, który bierze udział w programie. Zdaniem RPO, taka regulacja uniemożliwia uzyskanie pomocy stypendialnej osobom pochodzącym z obszarów wiejskich lub o największym bezrobociu, które nie są zameldowane na stałe. Powiązanie prawa do stypendium ze stałym zameldowaniem pozbawia bowiem uprawnień osoby, które z różnych, niezależnych od nich przyczyn nie posiadają stałego zameldowania w ogóle, mimo że faktycznie pochodzą ze wsi i tam mieszkają.
Problem ten dotyczy np. dzieci młodych osób, których rodzice zaniedbywali obowiązek meldunkowy, oraz wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych. Obecne rozwiązanie dyskryminuje część uczniów i studentów naruszając zasadę równości wobec prawa.