Przygotowanie i sprzedaż posiłków w stołówkach szkolnych nie korzysta ze zwolnienia z VAT. Zwolnienie to obejmuje bowiem tylko usługi edukacyjne.
Z sygnałów docierających do „GP” wynika, że nie wszyscy wiedzą, jak należy opodatkować tzw. usługi stołówkowe świadczone w szkołach i innych placówkach oświatowych. Usługi te obejmują przygotowanie i sprzedaż posiłków. Niektórzy podatnicy uważają, ze usługi stołówkowe w szkołach w ogóle nie podlegają opodatkowaniu VAT. Sugerują się bowiem zaliczaniem tych usług do usług edukacyjnych (ex 80 PKWiU), które co do zasady są zwolnione z podatku od towarów i usług.
Jest jednak inaczej. Szeroko rozumiane usługi edukacyjne podlegają ustawie o podatku od towarów i usług. Wyjaśnijmy, czym są takie usługi. W tym celu należy odwołać się do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. nr 42, poz. 264) oraz do nowego rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz.U. nr 89, poz. 844). Nowe rozporządzenie zezwala bowiem podatnikom VAT na stosowanie starej klasyfikacji równocześnie z nową, z tym że nie dłużej niż do 31 grudnia 2005 r.
Zgodnie z rozporządzeniem, do usług edukacyjnych należy zaliczyć usługi w zakresie przedszkoli, szkolnictwa podstawowego, ponadpodstawowego, gimnazjalnego, ponadgimnazjalnego i wyższego oraz usługi w zakresie szkolnictwa dla dorosłych oraz innych form kształcenia. Nie ma w tych przepisach mowy o sprzedaży posiłków w szkołach. Nie można więc stosować zwolnienia do tych usług tylko dlatego, że miejscem ich świadczenia są placówki oświatowe.
Potwierdza to również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 czerwca 2000 r. (I SA/Łd 688/98, niepublikowany). Zdaniem sądu, sprzedaż obiadów w stołówce szkolnej mieści się w pojęciu sprzedaży towarów i odpłatnym świadczeniu usług, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 1993 r. o VAT, podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Przygotowanie i sprzedaż posiłków w stołówkach szkolnych, mimo że obowiązek prowadzenia stołówek może wynikać z przepisów dotyczących jednostek organizacyjnych resortu oświaty, nie korzysta z ustawowego zwolnienia od VAT. W świetle obowiązujących przepisów nowej ustawy o VAT należałoby uznać, że usługi stołówkowe to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.
Zgodnie z art. 146 nowej ustawy o VAT, w okresie od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007 r. do usług gastronomicznych stosuje się stawkę w wysokości 7 proc. Okres przejściowy stosowania obniżonej stawki VAT nie dotyczy sprzedaży m.in. kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22-proc.
OPINIA
Trajan
Szuladziński, doradca podatkowy
Nowe przepisy dotyczące VAT nie przewidują zwolnienia dla usług związanych ze sprzedażą posiłków w placówkach szkolnych. Znajduje tym samym tutaj zastosowanie stawka właściwa dla ogółu usług gastronomicznych – 7 proc. Zwolnienie od podatku można jedynie wskazać w zakresie usług organizowania obozów, kolonii lub usług o podobnym charakterze, pod warunkiem że są organizowane przez szkoły i inne jednostki objęte ustawą o systemie oświaty, świadczone wyłącznie na rzecz dzieci i młodzieży z tych szkół i jednostek. W tym zakresie sprzedaż posiłków, jako element składowy tych usług, będzie zwolniona z VAT.