Uczestnicy konferencji „Kondycja socjalna Polski w przededniu wstąpienia do Unii Europejskiej” przedstawili dane dotyczące rosnącego bezrobocie wśród młodzieży, zwiększającej się liczby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz na fakt, że co dziesiąty Polak żyje poniżej minimum egzystencji. Z danych tych wynika, że wśród Polaków zanika poczucie dobra wspólnego.
Według prof. Juliana Auleytnera 40 proc. bezrobocie wśród polskiej młodzieży jest najwyższe spośród krajów kandydujących do UE (na Węgrzech wynosi ono około 12 proc.) Natomiast zdaniem metropolity katowickiego arcybiskupa Damiana Zimonia na Śląsku już dawno przerwana została nić, która zszywała to społeczeństwo w jeden solidarny organizm. Oprócz przyczyn zewnętrznych – bezrobocia i nieprzemyślanej restrukturyzacji wielkiego przemysłu doszły takie przyczyny wewnętrzne, jak marnotrawstwo, korupcja, przekonanie o jawnej niesprawiedliwości społecznej.
Według arcybiskupa doszło do wyraźnego osłabienia związku miedzy państwem a obywatelem. Ponadto niepokojące jest rozbudzenie powszechnego przekonania, że samo wejście Polski do Unii rozwiąże większość problemów nękających społeczeństwo.