Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Chiny kupują zboża na potęgę

6 grudnia 2023
Chiny kupują zboża na potęgę

W ostatnich latach Chiny były największym odbiorcą pszenicy w Stanach Zjednoczonych. Chiny dokonały największego zakupu amerykańskiej pszenicy od co najmniej 2020 roku, kupując 440 000 ton zboża, potwierdził USDA.

Sprzedaż pomaga również zmniejszyć zaległości w eksporcie amerykańskiej pszenicy, który według prognoz Departamentu Rolnictwa USA w roku gospodarczym 2023/24, który rozpocznie się 1 czerwca, spadnie do najniższego poziomu od 52 lat.

Sprzedaż jest ostatnią z serii chińskich zakupów amerykańskiej miękkiej czerwonej pszenicy ozimej, która rozpoczęła się 3 października, kiedy USDA potwierdziła sprzedaż do Chin 220 000 ton, następnie 181 000 ton ogłoszono 13 października i kolejne 110 000 ton 22 listopada.

Terminal francuski potwierdził dostawę pszenicy do Chin- podało World-Grain.

Nord Cereales spodziewa się rozpocząć załadunek pszenicy przeznaczonej do Chin z terminalu zbożowego we francuskim porcie w Dunkierce pomimo pogłosek o opóźnieniach ze strony chińskich nabywców, podał Reuters, cytując Joela Ratela, dyrektora generalnego firmy.

Grudniowe załadunki zostały potwierdzone, a Nord Cereales spodziewa się w tym miesiącu zgodnie z harmonogramem wysłać do Chin około 250 000 ton, powiedział Ratel przed dorocznym spotkaniem firmy, które odbędzie się 1 grudnia.

Chiny stały się ważnym kierunkiem eksportu dla Francji, największego producenta zbóż w Unii Europejskiej. Pogłoski, że kilka dostaw francuskiej pszenicy, które miały zostać załadowane do Chin w tym miesiącu, zostało opóźnionych do marca, przyczyniły się do tego, że na początku ubiegłego tygodnia europejskie ceny osiągnęły najniższy poziom od dwóch lat.

Szacuje się, że Chiny zarezerwowały od 2 do 2,5 miliona ton francuskiej pszenicy spożywczej na wysyłkę w okresie od grudnia do marca. Oczekuje się, że statki będą również załadowywane w Rouen w Normandii i La Palis na francuskim wybrzeżu Atlantyku.

Nord Cereales spodziewa się załadować do Chin od 800 000 do 1 miliona ton pszenicy w okresie od grudnia do marca, chociaż eksporterzy muszą jeszcze potwierdzić ustalenia dotyczące dostaw w kolejnych miesiącach, powiedział Ratel.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę