aaa_TSW_2023
CTR_2023

ASAP-Warunki pracy w rolnictwie i BHP

16 września 2022
ASAP-Warunki pracy w rolnictwie i BHP

„ASAP Akademia” – kompleksowy kurs online rolnictwa zrównoważonego wzbogacił się właśnie o 7 nowych lekcji z dwóch obszarów poświęconych warunkom pracy
i bezpieczeństwu pracowników zatrudnionych przy pracach rolnych. Nowe lekcje powstały we współpracy ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” i OSI Food Solutions Poland.

Praca w rolnictwie, poza wymaganiami prawa pracy i norm BHP, wiąże się z szeregiem uwarunkowań charakterystycznych dla tego sektora, takimi jak praca przy obsłudze specjalistycznych urządzeń i maszyn, zatrudnianie pracowników sezonowych, w tym obcokrajowców, czy koniecznością zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa i środków ochrony osobistej.

Obszar „Kształtowanie prawidłowych warunków pracy” obejmuje zagadnienia dotyczące ustalania warunków pracy i wynagradzania, w tym zatrudniania młodocianych, właściwą realizację praw pracowników czy zapobieganie dyskryminacji. Autorzy poświęcili także dużo uwagi takim kwestiom jak
ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych w wyniku wykonywanej pracy, znaczeniu ubezpieczenia zdrowotnego oraz edukacji i motywowaniu pracowników.

„BHP” to obszar obejmujący 4 lekcje, których głównym celem jest przybliżenie podstaw prawnych i znaczenia profilaktyki, w tym dokonania właściwej oceny ryzyka na poszczególnych stanowiskach i zasadom dopuszczenia do pracy oraz procedurom postępowania w razie wypadku. Działaniom zwiększającym bezpieczeństwo w miejscu pracy poświęcono oddzielną lekcję, która wskazuje na takie elementy jak szkolenia, w tym z udzielania pierwszej pomocy, zapewnienie odzieży i wyposażenia roboczego i ochronnego oraz omawia optymalizację procesów produkcyjnych, których celem jest obniżenie ryzyka wystąpienia wypadków.

Warunki pracy w rolnictwie różnią się znacząco, w zależności od charakteru gospodarstwa i jego specjalizacji. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca musi dostosować zasady pracy i bezpieczeństwa do
lokalnych warunków, obiektów i związanego z tym zakresu prac w tym stosowanych narzędzi, maszyn, urządzeń, budynków czy czasu pracy.” − mówi Marcin Sokołowski, Menedżer ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju Surowca z OSI Food Solutions Poland.

„Stworzyliśmy platformę edukacyjną, która każdemu zainteresowanemu pozwala zwiększyć kompetencje w zakresie rolnictwa zrównoważonego, które łączy cele środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Każda z lekcji została opracowana na bazie „Przewodnika Rolnictwa Zrównoważonego ASAP”, powstałego przy współudziale czołowych polskich specjalistów z wielu dziedzin nauk rolniczych, społecznych i ekonomicznych. Korzystanie jest bezpłatne.” – dodała Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

***
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” jest niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze rolnictwa zrównoważonego w Polsce

 


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę