biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

W bieżącym roku w Polsce orzechy już bez dopłat uzupełniających

28 kwietnia 2011
Na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa orzechy włoskie oraz orzechy laskowe zostały wyłączone ze wsparcia w formie płatności uzupełniającej z unijnego budżetu - podaje FAMMU/FAPA. Od lipca 2004 roku wystarczyło posadzić 50 drzew orzecha włoskiego na hektarze i zgłosić jednostce certyfikującej oraz do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęcie przestawiania gospodarstwa z konwencjonalnego na ekologiczne. Nakłady na założenie plantacji z 50 sadzonek na jednym hektarze wynosiły około 300 zł.
Roczna dotacja do hektara takiej uprawy była wysoka - około 2 000 zł (1800 zł/ha dla gospodarstw przestawiających się na ekologię i dla gospodarstw z certyfikatem przez pierwsze trzy lata oraz 1540 zł/ha przez kolejne dwa lata, plus podstawowa płatność obszarowa, określona corocznie przez ARiMR).
Maksymalne stawki dopłat obowiązywały dla sadów o powierzchni nie większej niż 100 ha, natomiast od 100 do 200 ha wysokość dotacji zmniejszona była o 50%, powyżej 200 ha wynosiła jedynie 10%, a powyżej 300 ha dotacja w ogóle nie przysługiwała.
Co ciekawe w Polsce, kraju o klimacie całkowicie nie sprzyjającym uprawom orzechów (uprawa orzechów wymaga ciepłego klimatu), na setkach hektarów były sadzone drzewa i krzewy orzechowe. Problem pojawił się w momencie, gdy w efekcie tych upraw nie było widać plonów,
natomiast pojawiały się dość znaczne kwoty w formie wypłaty dopłat do tych upraw.


POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę