Dodanie białka sojowego do codziennej diety znacznie poprawia funkcjonowanie nerek i może zmniejszyć ryzyko choroby serca u osób z cukrzycą typu II - wynika z najnowszych badań naukowców z USA, które publikuje pismo "Journal of Nutrition".
Cukrzyca typu II (insulinoniezależna) to poważna, przewlekła choroba przemiany materii, objawiająca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Dotyka ona najczęściej ludzi starszych i osoby otyłe po 30. roku życia. Dla cukrzyków sposób odżywiania jest szczególnie ważny. Zlekceważenie diety grozi poważnymi powikłaniami: zaburzeniem funkcji nerek (które może prowadzić do ich skrajnej niewydolności) oraz miażdżycą, nadciśnieniem i chorobą wieńcową serca.
Naukowcy przeprowadzili badania w grupie starszych osób z zaawansowaną cukrzycą typu II. Część osób z tej grupy przeszła na dietę, w której połowę dostarczanego z pożywieniem białka stanowiło białko sojowe. Druga część badanych otrzymywała zamiast białka sojowego - białko zwierzęce, kazeinę.
U badanych, którym do posiłków dodawano białko sojowe, poprawiło się funkcjonowanie nerek (poziom albuminy w moczu spadł o 9,5%), zaobserwowano też korzystny wzrost poziomu "dobrego" cholesterolu (HDL). W grupie osób, które zamiast białka sojowego dostawały kazeinę, odnotowano natomiast niekorzystny wzrost albuminy w moczu (o ponad 11%) oraz spadek poziomu "dobrego" cholesterolu HDL.
Niewielka zmiana w diecie, polegająca na zwiększeniu spożycia produktów sojowych, mogłaby pomóc w prewencji choroby nerek oraz w prewencji choroby wieńcowej serca u cukrzyków - zwraca uwagę prowadząca badania Sandra R. Teixeira, z Uniwersytetu Stanu Illinois w Urbana-Champaign.
Najnowsze odkrycie naukowców ma tym większe znaczenie, że w ostatnim czasie na całym świecie obserwuje się stały wzrost liczby zachorowań na cukrzycę typu II; schorzenie to pojawia się też u coraz młodszych osób. Jak podkreślali niedawno (w maju 2004 roku) przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia WHO, można już mówić o światowej epidemii tej choroby.