aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ropa płynie na Zachód

5 lutego 2004
Śmiała decyzja Ukrainy. Rurociągiem Odessa - Brody kaspijska ropa popłynie do Europy - postanowił wczoraj rząd w Kijowie. Dla Polski oznacza to duże zyski z tranzytu ropy i częściowe uniezależnienie się od dostaw z Rosji - informuje "Gazeta Wyborcza".

Na tę decyzję czekano z napięciem w wielu stolicach. Także w Warszawie. Ważyły się losy bezpieczeństwa energetycznego, miliardów dolarów i ogromnych złóż ropy pod dnem Morza Kaspijskiego - pisze gazeta.

Projekt popierała Polska, licząc, że zmaleje nasza zależność od ropy rosyjskiej. Teraz stanowi ona 95 proc. naszego importu. Dzięki decyzji Kijowa udział ten może spaść o jedną trzecią, pod warunkiem że przedłużymy ropociąg z Brodów do Płocka - informuje "GW".

Inwestycji ostro sprzeciwiali się Rosjanie. Rurociąg Odessa - Brody będzie drugą, obok projektu Baku (Azerbejdżan) - Ceyhan (Turcja), drogą transportu ropy z b. ZSRR poza bezpośrednią kontrolą Rosji. Dlatego Moskwa kusiła Kijów, że jeszcze w tym roku może przesyłać w odwrotnym kierunku - z Brodów do Odessy - 9 mln ton swojej ropy, na czym Ukraina miałaby zarobić 90 mln dol. rocznie - pisze dziennik.

Kijów się wahał. Przed niedawną wizytą prezydenta Putina na Ukrainie spekulowano, że umowa o odwróceniu biegu ropy jest już gotowa. Z Putinem przyjechali do Kijowa przedstawiciele rosyjskiego koncernu TNK-BP, który chciał tłoczyć ropę z Brodów do Odessy - informuje "Gazeta Wyborcza".


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę