Biogaz_III Forum 2025

Portugalia chce utworzyć hodowle tuńczyka

5 stycznia 2016
Portugalski rząd zapowiedział utworzenie wzdłuż linii brzegowej tego kraju licznych hodowli tuńczyka. W realizacji przedsięwzięcia mają pomoc spółki i uczelnie z Japonii.
Z deklaracji przedstawicieli rządu Pedra Passosa Coelho wynika, że Portugalia chce stać się unijnym liderem w połowach tuńczyka. Ryba ta ma być pozyskiwana z hodowli, które będą powstawać we współpracy ze specjalistami z Japonii.
Jak poinformowała szefowa portugalskiego resortu rolnictwa Assuncao Cristas, przedstawiciele ministerstwa rolnictwa zlecieli już przygotowanie projektu Uniwersytetowi Kinki w Osace, wyspecjalizowanemu w tworzeniu sztucznych hodowli tuńczyka.
Japońska uczelnia w 2002 r. jako pierwsza na świecie zrealizowała pełen cykl hodowli tuńczyka błękitnego, rzadko rozmnażającego się poza środowiskiem naturalnym. To najlepiej sprzedająca się rybą w japońskiej gastronomii oraz handlu.
Assuncao Cristas ujawniła, że japońscy eksperci potwierdzili swoją gotowość do kooperacji w tworzeniu hodowli tuńczyka na Atlantyku wzdłuż portugalskiej linii brzegowej. Wśród firm, które zadeklarowały swoją pomoc w rozwoju nowych projektów w dziedzinie rybołówstwa są też m.in. koncerny Mitsubishi oraz Mitsui.
Jak ujawnił lizboński tygodnik "Expresso", podczas czerwcowej wizyty portugalskiej minister rolnictwa w Japonii Assuncao Cristas zapowiedziała rychłe wydanie przez Lizbonę 72 koncesji na hodowle tuńczyka na wodach terytorialnych Portugalii. Będą one zlokalizowane głównie wzdłuż południowego regionu Algarve oraz na środkowym wybrzeżu kraju, w okolicach Aveiro.
Według "Expresso", głównymi zainteresowanymi do tworzenia hodowli tych ryb w Portugalii są przedsiębiorstwa z Tokio oraz Osaki.
Tuńczyk, choć coraz częściej wyławiany u brzegów Portugalii, jest w tym regionie Europy nadal rzadkością. Niemniej jednak Portugalczycy regularnie dostarczają wyłowione w Atlantyku okazy na tokijską Tsukiji - największą giełdę rybną świata. Ich eksportem zajmuje się portugalska spółka Tunipex, poławiająca na wodach oceanicznych pomiędzy Azorami i Gibraltarem.


POWIĄZANE

Raport zrównoważonego rozwoju firmy Tetra Pak za rok 2024 potwierdza redukcję em...

Związek Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM) pozytywnie ocenia rezultaty polskiej p...

O przyszłości młodych rolników w Europie i Azji na konferencji FAO w Budapeszcie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę