Znany już laureatów IV edycji organizowanego przez Fundacje na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”
W pierwszej kategorii konkursu, obejmującej prace naukowe, popularno-naukowe i inne prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi, laureatką została i Ewelina Szpak, autorka pracy „Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian”. Opracowanie to dotyczy historii polskich obszarów wiejskich uchwyconej w perspektywie studium zmian mentalności ich mieszkańców. Wieś i dzieje jej społeczności zostały ukazane poprzez analizę peerelowskiej rzeczywistości.
Natomiast e drugiej kategorii, w której złożono prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi, laureatką została pani Zofia Szanter, autorka opracowania „Z przeszłości Łemkowszczyzny. Dzieje Przysłopia i Nowicy”.
Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. pln brutto każdy oraz możliwość wydania nagrodzonej pracy drukiem, w nakładzie ustalonym przez Kapitułę Konkursu, w Wydawnictwie Naukowym Scholar. Wręczenie nagród oraz promocja książek zostały zaplanowane na pierwszą połowę 2013 roku.
Jak udało się nam dowiedzieć do tegorocznej edycji zgłoszono 65 prac: 16 w pierwszej oraz 49 w drugiej kategorii. Pośród autorów nadsyłanych prac znaleźli się przedstawiciele świata nauki, studenci, dziennikarze, regionaliści i pasjonaci, którzy z zamiłowaniem dokumentowali historie i zwyczaje polskiej wsi.
Wśród nadesłanych zgłoszeń można odnaleźć prace dotyczące propozycji zagospodarowania obszarów podworskich, jak również rolniczych strategii pracy i przetrwania. Pośród opracowań znalazły się także prace magisterskie i doktoraty, monografie wsi, cenne wspomnienia, zbiory wierszy, osobiste refleksje i pamiętniki, scenariusze obrzędów, albumy fotograficzne a nawet powieść i gra fabularna. Ich wartość oraz wysiłek podjęty przez ich autorów skłonił Kapitułę Konkursu do wyróżnienia kilku prac. Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dołoży wszelkich starań, aby najcenniejsze z opracowań zostały upowszechnione, w miarę pojawiających się możliwości – informuje FDPA.
8997660
1