Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Papugo, pokaż papiery!

4 marca 2004

W wielu sklepach zoologicznych pojawiły się plakaty z sympatyczną papugą, która prosi, żeby sprawdzić jej... dokumenty. To jeden z elementów kampanii Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (World Wide Fund for Nature - WWF), na rzecz ograniczenia nielegalnego handlu gatunkami zwierząt zagrożonymi wyginięciem.

Pochodzenie - to ważne
Jak wynika z raportu, który powstał na zlecenie polskiego biura WWF, w naszym kraju kwitnie nielegalny handel zwierzętami. Prawie połowa sprzedawanych u nas okazów chronionych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej, nie ma niezbędnych dokumentów zaświadczających o legalnym pochodzeniu. W związku z tym WWF rozpoczął akcję edukacyjną - Zanim kupisz egzotyczne zwierzę". - W ograniczeniu przemytu może pomóc jedynie współdziałanie właścicieli sklepów zoologicznych i ich klientów. Każdy ma prawo, a wręcz obowiązek upominać się przy zakupie zwierząt o informację bądź dokumenty świadczące o pochodzeniu zwierzęcia - tłumaczy Marta Kaczyńska, Specjalista ds. Komunikacji WWF Polska.

Wielu właścicieli sklepów jest przeciwnych sprowadzaniu zwierząt z nielegalnych źródeł i deklaruje współpracę w zakresie eliminowania nieuczciwej konkurencji. - Chcemy pomóc tym handlowcom, którzy prowadzą swój biznes zgodnie z prawem. Chcemy także ułatwić kupującym odnalezienie miejsc, gdzie można nabywać zwierzęta bez obaw o ich pochodzenie - deklaruje Kaczyńska.

Bezpieczne miejsca
Te sklepy, które odpowiedzą na apel WWF i umieszczą w widocznym punkcie informację zachęcającą klientów do pytania o dokument pochodzenia kupowanych zwierząt, trafią do specjalnego katalogu "bezpiecznych miejsc" umieszczonego na stronach internetowych organizacji. - Będziemy informować sprzedawców o przepisach Konwencji, a jednocześnie prosić kupujących, aby nas informowali, gdyby w sklepach zauważyli nieprawidłowości, czyli brak odpowiednich informacji o pochodzeniu sprzedawanych zwierząt - mówi Kaczyńska.

Nie lekceważ zagrożeń
Obecnie prowadzone działania są drugim etapem kampanii WWF na rzecz ograniczenia w Polsce nielegalnego handlu gatunkami zwierząt zagrożonymi wyginięciem. - Nielegalny handel zagrożonymi gatunkami to, po przemycie narkotyków i broni, trzeci co do wielkości przestępczy biznes świata - podkreśla Ireneusz Chojnacki, dyrektor WWF Polska. - Każdy z nas powinien sobie zadać pytanie, czy chce go wspierać. Miłośnicy zwierząt powinni także pamiętać, że w efekcie tego procederu kolejne gatunki bezpowrotnie znikają z powierzchni ziemi.

Lekceważenie tego zjawiska może również być dla kupujących zwyczajnie niebezpieczne. - Zwierzęta, które trafiają do obrotu z nielegalnych źródeł często nie tylko nie nadają się do hodowli, ale też przenoszą wiele niebezpiecznych chorób - ostrzega Chojnacki. - Ze względu na złamanie polskiego prawa (Polska jest stroną Konwencji Waszyngtońskiej), kupujący narażają się dodatkowo na sankcje karne.

Konwencja Waszyngtońska
Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem (CITES) to porozumienie kontrolujące handel ginącymi gatunkami roślin i zwierząt oraz produktami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Sklepy biorące udział w akcji na rzecz ograniczenia nielegalnego handlu gatunkami zwierząt zagrożonymi wyginięciem można rozpoznać po specjalnych plakatach na drzwiach i naklejkach wewnątrz.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę