Biogaz_III Forum 2025

Międzynarodowa Konferencja nt. Zarazy Ogniowej

26 sierpnia 2010
Podsekretarz stanu Marian Zalewski 16 sierpnia uczestniczył w otwarciu 12 Międzynarodowej Konferencji nt. Zarazy Ogniowej (12th International Workshop on Fire Blight), organizowanej przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka.

Konferencja odbywa się w dniach 16 – 20 sierpnia 2010 r w salach Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie pod auspicjami Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (ISHS). Została ona zorganizowana we współpracy z europejskim programem Cost Action 864, a honorowy patronat nad nią objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

W konferencji uczestniczyło ponad 130 osób z 34 krajów. Przedstawiono 118 referatów i posterów. Wśród gości honorowych obecny był dyrektor generalny Europejskiej i Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin (EPPO) Nico Van Opstal, który wygłosił referat wprowadzający. W ramach konferencji, odbywa się również sesja terenowa w sadach i szkółkach w rejonie grójeckim oraz wizyta w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka w Skierniewicach.
 
Sponsorami konferencji były firmy: Agrosimex, Arysta, Bayer, Syngenta, Stowarzyszenie Polskich Szkółkarzy.

Zaraza ogniowa jest wyniszczającą chorobą bakteryjną jabłoni i grusz. Sprawcą choroby jest bakteria Erwinia amylovora, kiedy występuje na materiale szkółkarskim podlega kwarantannie. Jest polifagiem porażającym 130 gatunków roślin, głównie z rodziny różowate. Zarazę ogniową, w Polsce wykryto we wszystkich rejonach uprawy jabłoni i grusz, ale nie występuje regularnie. Choroba ta jest problemem sadownictwa na całym świecie. Ochrona roślin przed zarazą ogniową obejmuje metody chemiczne, agrotechniczne i biologiczne.

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie internetowej www.fireblight2010.pl lub www.insad.pl

POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych ostro reaguje na działania KOWR: domaga się wstrzyma...

Strategiczne partnerstwo Uzbekistanu i Grupy X5 – nowa era w eksporcie produktów...

Wnioski po 15. Forum Rynku Nieruchomości   Rynek nieruchomości w Polsce pozostaj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę