biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Korzyści z polityki spójności

5 stycznia 2016
Bardzo wysokich korzyści jakie odnoszą kraje – płatnicy netto w wyniku realizacji polityki spójności w państwach Grupy Wyszehradzkiej dowodzą  opublikowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyniki badań "pt.: ,,Ocena korzyści uzyskiwanych przez państwa UE-15 w wyniku realizacji polityki spójności w krajach Grupy Wyszehradzkiej"
Jak można dowiedzieć z publikacji z każdego euro netto zainwestowanego w realizację polityki spójności w państwach V4 przez kraje UE15 w postaci dodatkowego eksportu wraca do nich 61 centów. Przy tym , w przypadku Niemiec, Irlandii i Luksemburga wartość dodatkowego eksportu kierowana do krajów V4 na skutek wdrażania w nich polityki spójności jest wyższa niż rzeczywiste koszty jej wdrażania ponoszone przez te kraje. Dla głównego partnera handlowego krajów V4 – Niemiec – stosunek ten wynosi 125 proc.
Głównym celem badania było określenie korzyści, jakie kraje UE15 osiągają z realizacji polityki spójności w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) – a więc w Polsce,  Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Na potrzeby badania korzyści te zdefiniowane zostały jako wartość dodatkowego eksportu krajów UE15 do krajów V4, wynikająca z wzmożonego zapotrzebowania w krajach V4 powstałego wskutek realizacji polityki spójności. Realizacja polityki spójności stanowi bowiem istotny impuls rozwojowy, który przekłada się na wzrost produktu, a tym samym i wzrost popytu konsumpcyjnego, inwestycyjnego i zaopatrzeniowego – w znacznej części zaspakajany przez import pochodzący z państw UE15.
Projekt zrealizowany został na zlecenie Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego   przez Instytut Badań Strukturalnych i Reyted  Sp. z o.o.




POWIĄZANE

fot, e-mk, ppr.pl Symboliczny marsz europejskiego rolnictwa w sprawie przyszłośc...

Mleko to jeden z najważniejszych składników diety dzieci i młodzieży. Bogate w w...

Pięć największych francuskich sieci handlowych zaapelowało do rządu Françoisa Ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę