Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE bada skargi rolników na odszkodowania za E. coli

3 lutego 2012
Komisja Europejska bada skargi 2700 świętokrzyskich producentów warzyw na błędne informowanie przez Agencję Rynku Rolnego o możliwości uzyskania rekompensat za straty, jakie ponieśli w wyniku epidemii E. coli.
Poinformował o tym w czwartek podczas konferencji prasowej w Kielcach poseł Ruchu Palikota Sławomir Kopyciński, który włączył się w pomoc dla rolników.
Jak mówił Kopyciński, wysłane na początku października ub.r. skargi zostały przyjęte przez KE. "Będą rozpatrywane zbiorowo. Komisja wystąpiła z wnioskiem o stosowne stanowisko w tej sprawie do polskich władz" - dodał parlamentarzysta. Wynik badania skargi zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Według Kopycińskiego Komisja jest jedynym organem, który może przywrócić termin wniesienia odwołania od odmownych decyzji dotyczących wypłaty odszkodowań oraz termin ponownego złożenia wniosków o rekompensaty.
W Świętokrzyskiem choć zebrano skargi na działalność ARR od ponad 3 tys. rolników to do KE trafiło 2700 skarg, od producentów warzyw z powiatów: kazimierskiego, buskiego i pińczowskiego. Równolegle zbierano nowe wnioski o wypłatę odszkodowań, ale ponieważ minął termin ich składania, nie zostały uznane.
Sprawa dotyczy wypłaty odszkodowań za straty poniesione od 26 maja do 30 czerwca 2011 r. W tym okresie konsumenci, obawiając się o swoje zdrowie w związku z epidemią E. coli, wstrzymywali się z zakupem warzyw, przez co producenci nie mogli sprzedać swojej produkcji. Z tego powodu najwięcej strat w Polsce ponieśli producenci pomidorów i ogórków.
Świętokrzyscy rolnicy twierdzą, że w urzędach gmin i u sołtysów nie było szczegółowych informacji dotyczących możliwości ubiegania się o rekompensaty. Większość producentów sądziła, że odszkodowania należą się tylko tym, którzy warzywa uprawiali w szklarniach i tunelach foliowych. Dopiero dwa dni przed ostatecznym terminem składania wniosków "pocztą pantoflową" dowiedzieli się, że o odszkodowania mogą ubiegać się także uprawiający warzywa gruntowe. W listopadzie ub.r. pikietowali Urząd Marszałkowski w Kielcach.
Kontrola ministerstwa rolnictwa w Agencji Rynku Rolnego wykazała, że nie było nieprawidłowości w informowaniu rolników o unijnym wsparciu.
Z kontroli resortu rolnictwa wynika, że Agencja w dostatecznym stopniu i właściwie poinformowała o rekompensatach. Informacje zostały rozesłane do ponad 300 różnych instytucji, m.in. do samorządów gminnych i powiatowych, izb rolniczych, ośrodków doradztwa rolniczego, do ogólnopolskich i lokalnych mediów.
Polska na rekompensaty otrzymała 46 mln euro. ARR wypłaciła pieniądze, zgodnie z terminem - do połowy października ub.r., prawie 4,8 tys. gospodarstw, w tym 30 proc. środków trafiło do rolników z woj. świętokrzyskiego.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę