Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Importujemy mniej śruty sojowej

22 sierpnia 2013
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, maj przyniósł wyraźne spowolnienie w wymianie handlowej śrutą sojową. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) od początku stycznia do końca maja br. zaimportowano prawie 712,7 tys. t tego surowca. W stosunku do tego samego okresu w 2012 roku wolumen przywozu obniżył się o ponad 2%.
Tymczasem, jeszcze w okresie pierwszych czterech miesięcy import był o około 7% wyższy w relacji rocznej. Ze względu na wzrost cen, wartość przywozu za pięć pierwszych miesięcy br. była jednak o prawie 15% większa niż przed rokiem i osiągnęła poziom 303,3 mln euro.

W maju br. nastąpiły dość duże zmiany w zakresie struktury dostawców śruty sojowej do Polski. W styczniu-kwietniu br. największym dostawcą tego surowca były Stany Zjednoczone (z blisko 50-procentowym udziałem w wolumenie importu). Na drugim miejscu uplasowała się Argentyna (40%), a na trzecim Niemcy (4%). W samym maju br. import pochodził praktycznie jedynie z Argentyny, niewielkie ilości z Niderlandów, z Niemiec był śladowy, zaś Stany w ogóle nie pojawiły się w zestawieniu. Tym samym, biorąc pod uwagę cały okres pięciu miesięcy br., na pierwszym miejscu ponownie uplasowała się Argentyna (48% udział), potem USA (40%) i Niderlandy (4%).
Dla porównania, w analogicznym okresie ub. r. aż 76% importu śruty sojowej pochodziło z Argentyny, 12% z Brazylii, a jedynie 6% ze Stanów Zjednoczonych.
Jeśli chodzi o eksport śruty sojowej z Polski, jego skala jest niewielka w zestawieniu z wolumenem importu tego surowca do naszego kraju. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy br., wywóz wyniósł ponad 34 tys. t, tj. był o prawie 48% wyższy niż w tym samym okresie 2012 roku. Największym odbiorcą śruty sojowej z Polski była Słowacja (jej udział w eksporcie wyniósł 38%), za nią natomiast uplasowały się Czechy (32%).
W okresie pierwszych pięciu miesięcy br. nadwyżka importu nad eksportem w polskim handlu zagranicznym śrutą sojową wyniosła ponad 288 mln euro. %Dla porównania, w tym samym okresie 2012 r. osiągnęła poziom 257 mln euro.



POWIĄZANE

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...

Słoneczniki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych roślin zarówno w ...

Dużo pisze się w różnych rolniczych mediach na temat konkurencyjności europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę