OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Grupy producenckie

24 czerwca 2004

W Polsce istnieje zaledwie 77 grup producentów rolnych. Szansą na poprawę tej sytuacji jest umożliwienie zakładania grup przez spółdzielnie rolnicze. Jednak zdaniem wielu to krok nie wystarczający, gdyż największą przeszkodą w są wadliwe przepisy podatkowe.

Grupy producentów rolnych to na zachodzie Europy standard - ale nie u nas. Sytuacje ma poprawić przyjęta właśnie przez Sejm nowelizacja ustawy. Do tej pory prawo do zakładania grup mieli tylko rolnicy indywidualni. Teraz takie prawo otrzymały spółdzielnie rolnicze i podmioty prawa handlowego.

Pomysł chwalą ci, którzy zakładaniem grup są najbardziej zainteresowani. Jednak zdaniem wielu grup producenckich w Polsce nie przybędzie dopóki dopóty nie zmienią się przepisy podatkowe, które nakładają na grupę obowiązek płacenia podatku dochodowego oraz od nieruchomości.

W Unii grupy nie są opodatkowanie podwójnie - podkreśla Marek Sawicki - poseł PSL. Z podatku od nieruchomości są przez 5 lat zwolnione tylko te grupy producenckie, które w ramach inwestycji stawiają nowe biura, magazyny czy sortownie.


POWIĄZANE

Trzy nowe modele o mocy 390-435 KM w wersjach z przekładnią CVT lub PowerShift o...

W czasach, gdy Europa stoi w obliczu nakładających się na siebie wyzwań — od nie...

W związku w rozpoczynającym się wiosennym redykiem owiec na terenach Polski połu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę