Rolnicy, którzy dzierżawią ziemię od Agencji Nieruchomości Rolnych chcą niższych czynszów. Susza powoduje, ze nie są w stanie zapłacić zawartych w umowach kwot. Chodzi o setki hektarów gruntów. Rolnicy spotkali się w Jeziorkach pod Bukiem, aby wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie.
Franciszek Nowak – dzierżawca z Jeziorek: tu na tym polu straty w ziarnie sięgają 40%.
I dlatego dzierżawcy nie mogą liczyć na zyski z upraw. Tym samym nie będą mieli pieniędzy na zapłacenie Agencji Nieruchomości Rolnych za uprawianie państwowej ziemi.
Franciszek Nowak, dzierżawca z Jeziorek: korzystamy z zapisu artykułu 700, który umożliwia w takiej dramatycznej sytuacji danego roku spowodować dogadanie się ze stroną, czyli w tym przypadku ze Skarbem Państwa, żeby zapłacić mniejszy czynsz. Ułatwi nam to funkcjonowanie.
Problemem jest też pasza, której będzie brakowało na wykarmienie zwierząt.
Michał Szymański, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Urbanowie: nie wyobrażam sobie, żeby Agencja nam nie pomogła. W tym momencie my te pieniądze powinniśmy spożytkować na zakup paszy, słomy, na zakup innych rzeczy do produkcji zwierzęcej.
Te argumenty przekonują przedstawicieli Agencji Nieruchomości Rolnych i rolnicy najprawdopodobniej będą mieli obniżone czynsze. Dzierżawne. Ale najpierw musza złożyć wnioski w Agencji z dokumentami gminnych komisji szacujących straty na polach. Później zniszczone suszą gminy będą jeszcze lustrowane przez przedstawicieli Agencji.
Błażej Nadobnik, ANR w Poznaniu: pola naprawdę są dotknięte w znacznym stopniu suszą i myślę, że każdy wniosek będzie indywidualnie rozpatrywany, ale myślę, że obniżki czynszu zostaną przez Agencje zastosowane.
Kwota obniżki czynszu dzierżawnego będzie zależeć od wielkości strat i wielkości dzierżawy.
9690345
1